V honbě za sny

Poslední premiérou letošní sezony Bajky, Loutkové scény Těšínského divadla, byl "Pinokio". Tato okouzlující pohádka je důkazem toho, že všechny sny se nám mohu splnit, pokud si to opravdu přejeme. Divadelní adaptaci této světoznámé pohádky v podání Bajky určitě stojí za to vidět. 

Snad všichni známe příběh Pinokia a starého sochaře Gepetta, ale jsou tady nové generace dětí, kterým je potřeba tuto pohádku vyprávět. Málokterá pohádka je totiž tak dobře napsaná a navíc dokonale vzdělává i ty nejmladší, aniž by sklouzávala k didaktičnosti nebo moralizování. Proto je dvojnásob potěšující, že se "Pinokio" dostal do Českého Těšína na jeviště Bajky.
Režie "Pinokia" se ujala Petronela Dušová, slovenská umělkyně, která s Bajkou již několikrát spolupracovala. Autorem scény je Miroslav Duša a loutky a kostýmy jsou z dílny Jany Pogorielové-Dušové. Hudbu složil Michal Sedláček. 
"Pinokio" Loutkové scény Bajka
V představení je k vidění celá řada loutek, od klasických marionet, přes javajky až po stínové divadlo. Spolu s loutkami se na jevišti objevují herci například Dorota Grycz, která se vtělila do role Víly. Zvláštní pozornost zasluhuje způsob, jakým je animován Pinokio a obzvláště jeho nos, který se velmi jednoduše a přitom nápaditým způsobem natahuje a zkracuje. Ewa Kus to zvládla dokonale a navíc skvěle modulovala hlas Pinokia. Dalším „bonbónkem “ v představení byla scéna divadla na divadle, konkrétně výstup potulného divadla, v němž se objevují postavy, které známe z komedie dell ´arte. Děti na to vše, včetně dynamicky se hýbajících postav, reagovaly spontánně. K těm zajímavým loutkám patří také řezbář Gepetto, jehož animátorem byl Jakub Tomoszek. Velká loutka Pinokiova opatrovníka se vodí od spodu a spojuje prvky loutky a těla herce, konkrétně využívá jeho dlaně. 
Loutková scéna Bajka opět dokázala, že i s málem dokáže upoutat nejmladší diváky a stvořit na jevišti kouzlený pohádkový svět. Stačí k tomu pár dobrý nápadů, jako tomu je u "Pinokia".  
„Pinokio”, Carl Collodi, režie: Petronela Dušová, polská premiéra: 27. dubna 2018, Loutková scéna „Bajka“ Těšínského divadlo.
14 / 05 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: