Když ona je on

Česká scéna Těšínského divadla uvedla v režii dramaturga české scény Ivana Misaře Shakespearův "Večer tříkrálový". Skvělá komedie je plná záměn a omylů a doslova srší slovním humorem. Z bláznivé historie, kterou stratfordský rodák vymyslel, se nám i dnes zatočí hlava. Co se stane, když začne žena předstírat, že je muž? 

Dvojčata Viola (Eliška Adamovská) a Sebastián (David Depta) ztroskotají u pobřeží země nazývané Ilirije. Po této tragické události se sourozenci už nenajdou a Viola si musí poradit sama. Hlavní hrdinka se rozhodne přestrojit se za muže a vstoupit do služeb knížete Orsina (Petr Sutorý). Kníže je zamilován do krásné hraběnky Olivie (Markéta Słowiková) a rozhodne se využít trosečníka jako posla. Bohužel, knížecí zálety jsou odmítnuty. Hraběnka je přesvědčena, že Viola je muž a zamiluje se do ní. A Viola se zase zamilovává do knížete. A tak jsou všichni vpleteni do osidel nešťastné lásky. A aby toho nebylo málo, v tomtéž čase je nalezen domněle zahynulý bratr Sebastian. A k tomu všemu splétají „vtipní“ hraběnčini příbuzní vlastní intriku, která spočívá v tom, že jsou rozhodnuti přesvědčit sluhu Olivie, Malvolia (Ondřej Frydrych), že se do něho hraběnka zamilovala. Do skupiny nešťastně zamilovaných tak přibude další ubožák. A co se z těch všech peripetií zrodí? A čeho jsou schopni zoufale zamilovaní lidé? To musíte vidět! Přijďte na představení České scény.
"Večer tříkrálový" patří k nelepším Shakespearovým komediím. Srší vtipnými dialogy a humornou hrou se slovy. Režisér Ivan Misař nedělal velké textové úpravy, a tak mají diváci šanci zaposlouchat se do hravých slov a nejednou se hlasitě zasmát. - "Večer tříkrálový" hrajeme v překladu profesora Martina Hilského, který zatím jako jediný přeložil do jazyka českého všechny Shakespearovy hry. Pro jeho překlad je typická slovní komika a dynamičnost jednotlivých částí komedie – informoval před premiéru režisér. A dodal: - Uvedení Shakespeara na scéně Těšínského divadla, to je vždy „malý svátek“, protože pro mladé herce to je šance na profesionální rozvoj a herecký růst a pro ty zkušenější to je zase šance ověřit si své dovednosti a zkušenosti. Dokonale napsanou Shakespearovou hrou se dodnes baví diváci po celém světě, ale realizovat ji, není pro inscenátory lehká výzva. O to víc tleskám režisérovi a všem hercům České scény, kteří se svého úkolu zhostili na jedničku s hvězdičkou. Pochvalu zasluhuje Ondřej Frydrych, který se převtělil do obludného Malvolia. Nelze nevzpomenout na komické role – neustále přiopilého strýčka Tobiáše, mazanou komornou Marii a šaška – v podání Miloslava Čížka, Petry Sklářové e Tomasze Władysława Przybyly.  
Dokonale napsanou Shakespearovou hrou se dodnes baví diváci po celém světě, ale realizovat ji, není pro inscenátory lehká výzva. O to víc tleskám režisérovi a všem hercům České scény, kteří se svého úkolu zhostili na jedničku s hvězdičkou.
Škoda, že není ruku v ruce s hereckými kreacemi i scénografie. Na jevišti se nachází plošina – nápad připomínající alžbětinské divadlo. V tomto divadle se akce na jevišti odehrávala nejen na scéně, ale také na balkóně, či na plošině. V inscenaci České scény vedou na plošinu schody s balustrádou ozdobenou barevnými pásky. Všechny doplňky tvoří ve spojení se scénou a rekvizitami efekt zbytečné pestrosti a rozmanitosti. Určitě lepším řešením by byla minimalistická scénografie. Jen dřevěná plošina a schody by byly dokonalou dekorací pro herce vtělující se do komediálních postav. 
Večer tříkrálový na České scéně Těšínského divadla.
- Jeden moudrý člověk kdysi prohlásil, že radost podporuje upřímnost. Budou li diváci odcházet z divadla rozradostněni a v dobré náladě, tak naše inscenace splnila svůj cíl. A jestli inspiruje diváka k přemýšlení a reflexi, náš cíl bude také naplněn – odpověděl před premiérou Ivan Misař na dotaz, s jakými cíli připravuje tuto Shakespearovu hru. "Večer tříkrálový" v nastudování České scény vyvolává smích v publiku. Jisté ale je, že i v tomto dramatu, stejně jako ve všech dalších Shakespearových dílech, to není jen prázdný smích a zábava. "Večer tříkrálový" nám připomíná, jak složitá je lidská osobnost a čeho jsou schopni zamilovaní jedinci. – Devizou Shakespearových her je znalost života, znalost lidských vlastností a postav, které mistrovsky popisuje: láska, nenávist, zlost a věrnost jsou vlastnosti, které existovaly za Shakespeara a existují dodnes. Změnila se jen doba, zdůrazňuje režisér Ivan Misař.
Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, William Shakespeara, režie Ivan Misař, premiéra: 10. března 2018, Česká scéna Těšínského divadla.
05 / 05 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: