Festival divadel Moravy a Slezska

Od 7. listopadu se v Těšínském divadle v Českém Těšíně konal 17. Festival Divadel Moravy a Slezska. V průběhu pěti festivalových dnů měli diváci možnost zhlédnout devět představení divadelních souborů z Čech, Slovenska a Polska. 

– Letošní program festivalu není překvapením. Už 17 let je hlavním cílem festivalu představit v Těšínském divadle to nejlepší a nejzajímavější, co bylo v minulém roce nastudováno v okolních českých, slovenských a polských divadlech. A ne jinak je tomu i letos – říká ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. – Rok co rok připravujeme festivalový program pro děti i dospělé. Nezapomínáme ani na naše předplatitele, kteří mají v rámci svého předplatného možnost se našeho festivalu zúčastnit. A zároveň náš festival láká obecenstvo i odjinud. Například z Polska nás navštíví diváci z měst Ustroň, Wisla nebo z Katovic – dodává ředitel.
Dětem v letošním roce nabídne festival divadelní adaptaci známé pohádky Karla Čapka „Dášeňka“, což jsou příhody sympatického bílého pejska Dášeňky. A to v nastudování Divadla Loutek z Ostravy. Loutkové divadlo „Bajka“ uvede známou pohádku Karla Jaromíra Erbena „Otesánek“. V kontextu představení pro dospělé je nutno upozornit na inscenaci „Obraz“ v podání jednoho z nejlepších divadel v Čechách, tedy ostravské Komorní scény Aréna. A nemůžeme zapomenout na publikem oceňovanou inscenaci Polské scény Těšínského divadla „Kolacja na cztery ręce” („Večeře pro čtyři ruce“). Zajímavé je i Shakespearovo „Zkrocení zlé ženy“ v nastudování Divadla J. Szaniawského z Plocka a „Kontrabas“ v podání komorního divadla ze Slovenska. Připomínám, že „Kontrabas“ to je divadelní adaptace díla Patricka Süskinda a především polské části obecenstva může být známá jako stejnojmenné kultovní monodrama J. Stuhra.
Jak si s „Kontrabasem“ poradí slovenští účinkující? Dovíte se 8. listopadu.
Představení 17. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska se budou konat na scéně Těšínského divadla a na scéně Loutkového divadla „Bajka“. Ale pro příští rok plánuje vedení divadla změny. – Nedávno jsem obdržel z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje slib, že plánovaná komorní scéna našeho divadla bude otevřena u příležitosti zahájení příštího festivalového ročníku – radostně oznamuje Suzska. – Novinkou pro příští rok bude i Malý festival, tedy představení pro děti, která se budou v rámci festivalu konat v Kulturním středisku „Střelnice“ – dodává ředitel Karol Suszka.
25 / 10 / 2017
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: