Česká scéna v komediálním hávu

Česká scéna Těšínského divadla uvedla 23. září premiéru kultovní hry W. Allena „Zahraj to znovu, Same”. Dokonale napsaný text baví obecenstvo již téměř padesát let, ale pro inscenátory jsou v něm „pastičky“, protože se jedná o filmový scénář. Jak se s touto výzvou vypořádal na České scéně režisér inscenace Miloslav Čížek? 

Hlavního hrdinu Allana Felixe (Tomáš Hába) jednoho dne opustí žena Nancy (Adéla Krulikovská), protože se jí nezdá dost zábavný. Chabý důvod rozchodu je příčinou Felixova zhroucení. Jestli si až doposud tento muž nebyl sám sebou jistý, tak v této chvíli zcela ztratil i zbytky svého sebevědomí. Ze smutného přemýšlení o tom, že není dost mužský, že zůstane navždy sám a že už nikdy nebude nikoho milovat tak jako Nancy, se Felixe snaží rozptýlit pár nejbližších přátel – stále pracující Dick (David Depta) a jeho partnerka Linda toužící po citu a lásce (v podání hostující Dagmar Kopečkové). A protože má Allan bujnou fantazii a navíc je ještě filmovým recenzentem, tak mu v jeho představách uděluje milostné rady amant nad amanty Humphrey Bogart (Zdeněk Hrabal), který vypadá v klobouku s širokým okrajem jako by právě vystoupil z filmu „Casablanca“. Jaký bude konec těchto událostí? Zbaví se Allan Felix svých komplexů a najde novou lásku? 
Adaptace Allenova textu uváděného na České scéně neobsahuje výrazné změny. Byl to záměr režiséra, který to ostatně i sám přiznal v rozhovoru zveřejněném na stránkách našeho blogu. K největším úpravám došlo pouze ve scénách fantazií hlavního hrdiny. Tyto úpravy jsou tu více tu méně zdařilé. Začněme od toho, co se stalo, tedy od momentů zjevení se duchů Nancy nebo Bogarta. Je moc dobře, že je v představení živá hudba (autorem hudby je Zbyhněv Siwek), která spolu se změnou světla dává divákovi jasný signál, že vstupuje do Allenovy fantazie. Dobrým scénickým řešením je mechanismu umožňující zjevování se duchů z různých míst pokoje hlavního hrdiny (scéna a kostýmy: Jan Dušek). Bogart z ničeho nic vchází oknem a zpívající Nancy vystupuje ze stěny pokryté plakáty filmových trháků. 
Kromě toho se režisér rozhodl přidat do inscenace k písničkám i hromadné taneční scény. K tomuto kroku jen ztěžka hledám důvod, protože ve výsledku se nejedná o nic výjimečného. Je to jen předěl mezi hlavními akcemi, předěl, jehož součástí jsou, bohužel, ne nejlepší kostýmy a charakterizace. Ale je možné, že ta část obecenstva, která do Těšínského divadla přihází na muzikálové produkce, bude s tímto nápadem spokojena.
Dle mého názoru inscenace České scény „Zahraj to znovu, Same“ dodatečné cetky v podobě tanečně – hudební předělů nepotřebuje, protože stojí na skvělém základě a tím je Allenův text, který navzdory času obecenstvo stále rozesmává. Je třeba zdůraznit, že v této inscenaci se doslova našli herci České scény ztvárňující hlavní hrdiny a to včetně hostující Dagmar Kopečkové. Herci hráli živelně a přesvědčivě a podařilo se jim bavit obecenstvo specifickým humorem W. Allena. Čížkovi patří za volbu tohoto obsazení gratulace. „Zahraj to znovu, Same“, je komedie, jež divákům zpříjemní podzimní a zimní divadelní večery.
 „Zahraj to znovu, Same”, Woody Allen, režie Miloslav Čížek, premiéra: 23 září 2017, Česká scéna Těšínského divadla.
05 / 10 / 2017
Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: