Česká scéna zahájí „Výchovou slečny Rity“

Světově proslulá hra W. Russela „Výchova slečny Rity“ bude v této umělecké sezoně uvedena i na České scéně Těšínského divadla. Premiéra inscenace, kterou režíruje Pavel Ondruch, se koná 2. 9. 2017. A co pro nás Česká scéna ještě chystá v sezoně 2017 / 2018? 

Do kabinetu vysokoškolského profesora vstoupí svérázně oblečená žena, která pracuje jako kadeřnice. Omyl? Zakrátko se ukáže, že nikoli. Tahle slečna se rozhodla, že vystuduje. Co se chce dovědět od přednášejícího a zneuznaně se cítícího literárního odborníka? Všechno – oznamuje s ozbrojující upřímností. Náhlé objevení se Rity a život je vzhůru nohama, protože profesor bojuje s vyhořením a vlastně doposud neví, kam se jeho život ubírá. Ta na první pohled zcela nesourodá dvojice najde brzy společnou řeč. „Výchova slečny Rity” v podání České scény Těšínského divadla je příběhem o tom, že ať už se nacházíme kdekoli, vždycky stojí za to jít za svými sny. A to bez ohledu na to, jak dlouhá to bude cesta.  
Pavel Ondruch o inscenaci „Výchova slečny Rity“ poznamenal: Tato hra není v Čechách hrána tak často jako v Polsku. Vím, že před nějakým časem byla uvedena na malé scéně jednoho pražského divadla, ale byl jsem přesvědčen, že by se tento titul měl objevit i v Těšínském divadle. Proto jsem ho vedení divadla navrhnul. „Výchova slečny Rity“ je drama univerzální a nadčasové. Dokonce si myslím, že dnes, víc jak třicet let po své světové premiéře, je pro diváky ještě víc aktuální a zajímavé.
Pro mě osobně je zde nejzajímavější motiv vzdělání a jeho další vliv a rozvoj člověka. Co dělá s lidmi kultura v tom nejširším slova smyslu, jaký má na nás vliv? Jak reagujeme na spontánnost a individualitu někoho jiného? Rád bych, aby inscenace nejen pobavila, ale diváka i oslovila a vybídla ho k reflexi. Ostatně, zmiňovaný text je skvěle napsán. V první části nás rozesměje vzájemný kontrast mezi oběma hrdiny a následně sledujeme jejich proměnu a to, jaký mají na sebe vzájemný vliv. Nabízí se nám vážné téma v dokonale komediálním rámu.
Přijetí této režijní výzvy je pro mě satisfakcí ještě z jednoho důvodu a to konkrétně malé herecké obsazení – vyžaduje soustředit se na hereckou práci a to je moje specialita. Mám na svém kontě již několik takových inscenací. Ale samozřejmě bez herců by se to nepodařilo. S herci České scény Eliškou Adamovskou a Miroslavem Liškou se mi pracuje skvěle. A když mě napadlo realizovat „Výchovu slečny Rity“ v Těšínském divadle, od začátku jsem věděl, že dvě hlavní a jediné role budou hrát oni.
„Výchova slečny Rity”, na České scéně, premiéra 2. září v 17,30 hod.

Co nás ještě čeká na České scéně v sezoně 2017 / 2018?

„Zahraj to znovu, Same" Woody Allen: Jedna z nejzábavnějších komedií W. Allena. Příběh rozvedeného neurotického intelektuála ve středním věku, který si pro milostné rady chodí k ženě svého nejlepšího přítele a k imaginárnímu příteli Bogartovi. Hra je plná absurdního humoru, kruté satiry i smrtelně vážných situací. V humorných dialozích se proplétají všechna Allenova zásadní témata a to, co ho fascinuje - kino, New York, hudba, láska a pomíjivost. V Těšínském divadle se režie této hry ujmě umělecký šéf České scény Miloslav Čížek.
„Pa.Di.Pa.Ré – ten kterého dal Bůh...” Jaroslav Moravčík – Peter Niňaj: Jaroslava Moravčíka nemusíme divákům České scény nijak zvlášť představovat. Jeho choreografie i režie patřily v minulých letech mezi to nejlepší, co se na České scéně objevilo. Vzpomeňme na tituly, které se mezi diváky České scény těšily ohromné popularitě, například „Báthoryčka” nebo „František z Assisi”. Tentokrát nastuduje soubor České scény v Moravčíkově režii scénickou báseň složenou z jednotlivých obrazů: „Boží rej“, „Živá voda“, „Ptačí zábavy“, „Člověk"… Bohatý umělecký zážitek zaručen. 
„Morálka paní Dulské” Gabriela Zapolska: Polská scéna uvede v letošní sezoně současné české drama (Petra Zelenky) a Česká scéna sahá po polské dramatické tvorbě z počátku 20. století. A máme tady to, co dodává Těšínskému divadlu jeho originální charakter – vzájemná umělecká výměna v souborech dvou různých národností. Tragikomedie G. Zapolské nabízí psychologický portrét a skvěle vykreslené charaktery, odkrývá pokrytectví a falešnou morálku. To vše v režii ředitele Těšínského divadla Karola Suszky.
„Večer tříkrálový" Williama Shakespeara: Česká scéna opět sahá po anglickém dramatikovi a tentokrát změří své síly s klasikem největším. „Večer tříkrálový aneb cokoli chcete” je komedie patřící k těm nejpopulárnějším a nejzábavnějším a není proto divu, že se objevuje na divadelních scénách po celém světě. Autor se zde dotýká takových témat jako rozdělení společnosti, lidská identita či rozdíly mezi pohlavími. Příběh ukazuje, jak mohou různé charaktery reagovat ve vypjatých situacích. Režie se ujmě dramaturg České scény Ivan Misař.
V této chvíli se ještě diskutuje o šestém, posledním titulu letošní sezony. Ale tak či tak, stále je příležitost objednat si divadelní předplatné, kterým výrazně ušetříte, protože vstupenky v rámci předplatného jsou o 50 procent levnější. Jak si objednat předplatné a neopustit dům či byt?
30 / 08 / 2017
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: