Anketa - Diváci hodnotí divadelní sezonu 2016 / 2017

Prázdniny a „okurková sezona“ - i v divadle. Ale zároveň nejlepší čas na zhodnocení minulé sezony Těšínského divadla. Vydařila se opravdu všechna představení? A co by si přálo obecenstvo v sezoně následující? Zeptala jsem se diváků České i Polské scény. 

Karel, divák České scény: Obvykle přicházím na čtyři premiéry ročně. Musím říct, že repertoár sezony 2016 / 17 mi padl „do gusta“ z padesáti procent. Nejraději mám komedie nebo představení s odkazem na historii jako například „Písničkář“ v režii Miloslava Čížka, kterého si osobně velmi cením nejen jako režiséra, ale i jako herce. Dále na České scéně rád sleduji „dozrávání“ mladého hereckého pokolení. Zejména se mi líbí, jak hraje a zpívá David Depta, je radost na něho pohledět.
Halina, divačka Polské scény: Na premiéry Polské scény přijíždíme z polské strany hranice. Sleduji repertoár i několika dalších divadel v regionu. Vybírám si různě, nejčastěji současné titulu nebo klasiku. Nejsme na všech premiérách Polské scény, ale to co jsem viděla, se mi velmi líbilo. Dokonalá byla „Rajska jabłonka”, kterou jsem sledovala se zájmem i vzrušením. Překvapením pro mě byla současná „Plotka”. A do paměti se vryla hra z časů Polské lidové republiky „Obora“. Ale hitem je zdejší „Lalka“, viděla jsem už třikrát! Z herců na mě v posledních letech udělali největší dojem Tomasz Kłaptocz a Lidia Chrzanówna. Myslím si, že různorodost repertoáru Polské scény je moc dobrá, protože každý si najde něco pro sebe. A to přeji Polské scéně i do příští sezony.
 „Rajska jabłonka”, premiéra: 24.09.2016.
Jaromíra a Kamil, diváci České scény: Česká scéna hraje dobře, ale stejně tak rádi chodíme i na představení Polské scény. Velmi se nám líbilo představení „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne”. S potěšením sleduji „Písničkáře“, i když si myslím, že představení neosloví mladší pokolení, které již tyto melodie nezná. Velmi mě zaujal i „Kubo – muzikál na lidovou notu“. Nejraději mám hudební představení a přála bych si, aby byla na repertoáru i v příští sezoně. Muž naopak rád přichází na díla dramatická a jeho nejoblíbenějším představením je František z Assisi. Porozumět takovéto inscenaci, znamená něco si o tom před návštěvou divadla přečíst. Snažíme se udělat to vždy před premiérou. S herců si velmi vážíme Karola Suszki a z mladé generace fandíme na České scéně Ondrovi Frydrychovi.
Darek, divák Polské scény: V této sezoně jsem byl na všech premiérách Polské scény - kromě jediné. Nepodařilo se mi přijet, protože se pokazilo auto. Je to moje milované divadlo a s velkou radostí zde chodím již třicet let. Říká se, že to byla sezona, v níž převažovaly komedie. Ale nenazval bych to tak. Dokonce si myslím, že v porovnání s jinými sezonami bylo těch komedií dokonce méně. Jako vždy jsme dostali celou paletu různých představení od tragédie, přes klasiku až po frašku a komedii. Myslím si, že inscenace „Rajska jabłonka” se nejlépe trefila do vkusu zdejšího obecenstva. Bylo to fenomenálně zahráno a odcházel jsem naprosto unesen. Je to „čisté“ a prosté představení a přitom nese tak silný odkaz. Po jeho zhlédnutí jsme pak o něm s přáteli dlouho diskutovali. Velmi zajímavá byla i „Kolacja na cztery ręce”, ale mé „ale“ se týká herectví. Mohlo to být fenomenální představení, kdyby nebylo jednotvárné a ukřičené, kdyby se herci poslouchali a byli na „jedné vlně“ a kdyby vážné situace na jevišti neřešili zcela všedně. Polská scéna má své hráče, jsou zde skvělí herci schopni zahrát doslova všechno. Přeji si, abych je v příštích sezonách mohl vidět v „Panu Tadeášovi“ a poslouchat, jak interpretují klasický verš. A rád bych viděl i současné polské drama.
 „Kubo – muzikál na lidovou notu”, premiéra: 30.10.2016.
Andrea, diváčka České scény: V této sezoně jsem viděla tři představení a každé z nich mě pozitivně překvapilo. Přišla jsem na jedno z představení České scény ve chvíli, kde nastoupili noví herci, takže to pro mě bylo příjemné oživení. Se zájmem jsem sledovala „Písničkáře“, ale pro mladé je téma této inscenace velkou neznámou. Je to bližší našim babičkám, protože omladina Karla Hašlera už nezná. Ale na druhou stranu - může to pro ně být poučné představení. Dovědí se něco zajímavého, a pak si už sami mohou vyhledávat další informace. Mám ráda také komedie, například mě herci pobavili v „Čaji u pana senátora“. Oceňuji repertoár našeho divadla, ale bylo by dobré, kdyby se v nové sezoně objevily tituly zabývající se současnými problémy, což je šance zaujmout a oslovit mladé diváky.
„Kolacja na cztery ręce”, premiéra: 27.05.2017.
09 / 07 / 2017
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: