Nejmocnější z kouzel, které ovládá každý z nás

Velká policejní pohádka z pera Karla Čapka v sobě nese spor racionality a kouzelnického světa. Vzájemné interakce v sobě pak skrývají krásné poselství, že trpělivost a láska může proměnit i zlé srdce.

V policejním zápisníku je zlobivá a neposedná Héterka jako doma. Její zlomyslnosti neberou konce, a tak sáhne kouzelník Bosko (Jakub Tomoszek) po starém receptu svého dědy a promění Héterku ve vejce. Jenže tady komplikace teprve začínají. Z každého vejce se totiž jednou něco vylíhne… 
Nová Malá scéna.
Bajka touto inscenací pokřtila nově otevřenou Malou scénu. A rozhodně se jednalo o křest vydařený. Dramaturgyně Lena Pešák připravila text s velkým potenciálem, který byl využitý beze zbytku. Pohádka tak bavila nejen malé diváky, ale i dospělé. Skvělým přínosem pro inscenaci byla točna, jež umožňovala proměňovat prostor podle potřeby. Stylizace loutek i jednotlivých kulis přenesla diváky do minulosti a podtrhla 30. léta 20. století, kdy Devatero pohádek spatřilo světlo světa. Herci, které jsme mohli na scéně vidět (Jan Szymanik, Ondřej Vyhlídal, Dorota Grycz, Jakub Tomoszek Wanda Michałek), dodali mírnou parodií mnohým scénám příjemný humor, ale nechyběly ani velmi přirozeně projevené emoce. 
Nová Malá scéna.
V myšlenkách se vracím ke slovům režiséra Víta Bruknera, která řekl během našeho rozhovoru před premiérou, že „Tato inscenace stojí za to“. A mně nezbývá, než s ním souhlasit. Karel Čapek má co říct nejen starším věkovým skupinám, ale také dětem. Dramatizace Bajky tuto skutečnost jen podpořila – pobaví a zaujme nejen předškoláky, ale také jejich rodiče.
Velká policejní pohádka, režie a hudba: Vít Brukner, dramatizace: Lena Pešák, scéna, loutky a kostýmy: Jan Brejcha, výroba loutek: Pavel Skorkovský, premiéra: 21. září 2020.
25 / 09 / 2020
Magdalena Bilková
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: