Ve znamení rudé hvězdy

Komunismus se neodmyslitelně zapsal do životů několika českých generací a jeho odkaz se ozývá i dnes, třicet let od pádu totality. Je tedy důležité udržovat ho v živé paměti a nejlepší způsob, jak si připomenout dobu porcelánových jelínků, pionýrů, strachu a útlaku, je populární muzikál Šakalí léta.

Do života rodiny okrskáře Jindřicha Prokopa (Zdeněk Klusák) vstoupí mladý rebel Tomasz Władysław Przybyla zvaný Baby, který svým volnomyšlenkářským přístupem k životu jako by povzbuzoval oba soupeřící kohouty – mládí a staří, svobodného ducha i pouta doby. Časy rock’n’rollu, Babyho a toulání za hotelem Internacional nemají dlouhého trvání, jejich chuť však všechny zúčastněné provází dál. 
Z kraje bych ráda ocenila pěvecké i taneční performance všech herců. Místy jsem zaznamenala špatný krok, nebo vypadnutí z rytmu, obojí se však ztratilo ve skvělých výkonech. Těšínští herci ukázali, že je v nich víc, než se může na první pohled zdát. Dále chci vyzdvihnout režiséra Petera Gábora, který se nebál vysát z potencionálu tohoto díla vše, co mu nabídlo. Stvořil kolosální dílo plné malých dílků, které dohromady skvěle fungují. Všudypřítomná rudá hvězda nebránila divákům, aby se propadli do strhujícího rytmu, nicméně neustále nepříjemně připomínala vyšší moc, která dlela nad životem každého jedince. Skvělé uspořádání kulis opticky zvětšilo celý prostor a ve spolupráci s prací světla vznikl až filmový dojem. 
Na samotném konci jsem vyletěla na nohy poháněná energií, kterou mne inscenace nabila a onen aplaus ve stoje byl rozhodně zasloužený. Díky za nesmírný zážitek.
Režie Peter Gábor, dramaturgie Alice Olmová, scéna Michal Syrový, kostýmy Alena Schäferová, choreografie Jaroslav Moravčík, asistentka choreografa Gabriela Klusáková, hudební nastudování Vlastimil Šmída, korepetice Miroslav Liška. 
16 / 09 / 2020
Magdalena Bilková
Dodano przez: Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: