Jsme připraveni zaujmout různé věkové kategorie

Na umělecký soubor Loutkové scény „Bajka“ Těšínského divadla čeká pracovně náročná a zároveň velmi zajímavá sezona. Umělecký šéf Jakub Tomoszek prozrazuje, že „Bajka“ připravuje pět premiér, a to jak pro dospělé diváky, tak pro děti. 

Loutková scéna „Bajka“ připravuje víc premiér než v minulých sezonách, to je jedna z novinek a tou další je, že inscenace budou určeny různým věkovým kategoriím. Prosím, představte nám letošní repertoár „Bajky“. 

„Bajka“ uvede v letošním roce čtyři premiéry a tou pátou bude „Prodaná nevěsta“, která je připravována společně se souborem České scény a v režii ředitele Těšínského divadla Petra Kracika. Ten se na nás obrátil s prosbou o spolupráci, protože v „Prodance“ se objevují i scény s loutkami. Samozřejmě tato pátá inscenace, jejíž premiéra se koná v listopadu, je určena dospělým divákům. 

A co připravujete pro nejmladší obecenstvo? 

Sezonu otevřeme pohádkou pro děti předškolního věku „Kvak a Žbluňk“ z pera Arnolda Lobela a v režii naší dramaturgyně Simony Křístkové. Následný titul bude určen dětem o něco starším, těm ze základních škol, a budou to „Gulliverovy cesty“ Jonathana Swifta v režii Jiřího Hajdyly, jenž přichází po ukončení angažmá v kladenském divadle Lampión. V novém kalendářním roce na naši scénu opět zavítají pohádky bratří Grimmů, tentokrát to budou „Brémští muzikanti“ v dramatizaci Leny Pešák a Tomáše Kočky (vzpomeňte na „Ondráše“ v jeho režii). Poslední premiérou sezony bude Tolkienův „Hobit“ v režii Pavla Gejduše, který mimo jiné spolupracuje i s ostravským Divadlem Loutek. 

Loutková scéna „Bajka“ společně s Kulturním a společenským střediskem „Střelnice“ budou i letos společně organizovat druhý ročník festivalu loutkových divadel „Loutky dětem“, který začíná 19. září. Můžete připomenout ideu, proč jste se rozhodli organizovat takovýto festival? 

Festival jsme se rozhodli organizovat, protože v Českém Těšíně a okolí chybí kulturní a umělecká událost, jež by byla určena výhradně nejmladším dětem. Samozřejmě máme řadu festivalů, ale ani jeden pro děti. Záleží nám na tom, aby i nejmladší diváci poznali různé formy loutkového divadla. Chceme vychovávat uvědomělé diváky, kteří jsou otevřeni různým divadelním estetikám. 

V loňském festivalovém ročníku hostovala v Českém Těšíně polská, česká a slovenská divadla. Jak tomu bude letos? 

Tentokrát to budou divadla ze Slovenska, Česka a Maďarska. V průběhu čtyř festivalových dní uvedeme dvanáct festivalových představení. V původním plánu bylo pozváno i loutkové divadlo z Polska, a to díky spolupráci s „Domem Narodowym“ v Cieszyně, ale došlo ke změně vedení a na krátký čas jsme byli nuceni spolupráci utlumit. Ale nic nepřekáží tomu, abychom tuto diskusi otevřeli i se současným ředitelem a zajistili, aby se na náš festival polská představení vrátila. V rámci druhého festivalového ročníku budeme hrát v „Bajce“ a na „Střelnici“. A jestli nám bude přát počasí, tak jsme připraveni hrát i venku, a to konkrétně v Českém Těšíně u evangelického kostela „Na Rozvoji“ a v Parku Adama Sikory. Doufáme, že představení pod širým nebem zaujmou rodiny s dětmi, které se do těchto míst často vydávají na procházky. Vstupenky v hodně 60 Kč je možno zakoupit přes internet nebo před každým představením. Více informací o festivalu „Loutky dětem“ najdete na: www.loutkydetem.info
Festival jsme se rozhodli organizovat, protože v Českém Těšíně a okolí chybí kulturní a umělecká událost, jež by byla určena výhradně nejmladším dětem. Samozřejmě máme řadu festivalů, ale ani jeden pro děti.

Když jsme si spolu před rokem povídali, zmiňoval jste se o možném stěhování souboru „Bajka“ na nové působiště. Změnilo se něco?

Jsme na rozcestí, což před nedávnem pronesl nový ředitel Těšínského divadla. „Bajka“ se musí rozhodnout, jaký bude mít její repertoár charakter a divadelní estetiku. Přemýšlíme, zda se máme přestěhovat do míst, kde se rodí malá scéna Těšínského divadla, nebo zůstat, kde jsme. Či pro účinkování využít obě místa. Malá scéna v podzemních prostorách divadla určitě nebude moci být výhradně naší scénou, protože ji chtějí využívat i další dva umělecké soubory, tedy Polská i Česká scéna. Plánují zde uvádění alternativních představení. A navíc, kdybychom hráli jen v těchto zmiňovaných prostorách, estetika „Bajky“ by se zcela změnila. Nehráli bychom již na klasické scéně tak, jak ji známe, ale v prostoru se zcela jinými parametry. A tady se rodí otázka, jak by to bylo s případným hostováním našeho souboru na jiných scénách. Možností je tedy několik a je na nás, abychom vybrali tu nejlepší nejen pro nás, ale i pro naše diváky. Zatím ovšem nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli v letošní umělecké sezoně stěhovat. 
08 / 09 / 2019
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: