Tentokrát si děti doslova sáhnou na jeviště

13. září se bude na Loutkové scéně „Bajka“ konat první premiéra letošní sezony. Soubor „Bajky“ si připravil pro nejmenší děti inscenaci „Kvak a Žbluňk“ (polská jazyková verze se bude hrát od října), o které vypráví režisérka Simona Křístková. 

Říkám správně, že toto není vaše první inscenace na Loutkové scéně „Bajka“.

Ano, už jsem zde režírovala „Petra Pana“. Mimo to jsem na České scéně režírovala před pár lety „Janu Eyrovou“ a „Tři sestry“. A od února letošního roku jsem také dramaturgyní Loutkové scény Bajka. 

Inscenace „Kvak a Žbluňk“ je určena pro nejmenší diváky ve věku 2 – 6 let. O čem bude?  

„Kvak a Žbluňk“ patří mezi kultovní pohádky z pera klasika americké literatury pro děti Arnolda Lobela. Když jsem psala text k inscenaci, pracovala jsem se třemi knížkami, z nichž jsem musela vybrat jen pár příhod. Náš příběh začíná na jaře, kdy jsou naši hrdinové ještě malí. Kvak a Žbluňk spolu prožívají různá dobrodružství a loučíme se s nimi ve chvíli, kdy jsou větší a díky společným zážitkům a zkušenostem i vyspělejší. Naší inscenací bychom chtěli ukázat sílu přátelství a to, že v každém věku se můžeme naučit něčemu novému. I když učení není snadné, a když se něco nepodaří, musíme to zkoušet znovu a znovu. 

S jakými loutkami se na jevišti pracuje? 

Budou to měkké muppety a dále asi půlmetrové loutky z příjemného plyše, které herci „oživují“ zezadu. Záleželo nám na tom, aby loutky připomínaly plyšáky, s nimiž si děti denně hrají. A samozřejmě bude i příležitost k tomu, aby si diváci s našimi loutkami pohráli. Scénografkou a autorkou loutek je Ivana Gontková. Myslím si, že to bude inscenace scénograficky zajímavá a v „Bajce“ svým způsobem i nová. Děti totiž nebudou sedět v hledišti odděleném od jeviště, ale zaujmou místa na měkkém koberci na jevišti. V centrální části jeviště bude molo, na kterém budou hrát herci. Celá inscenace bude interaktivní a navíc herci budou divákovi blíž, což tady zatím nebylo. Doufám, že tyto nápady budou přijaty pozitivně.
Naší inscenací bychom chtěli ukázat sílu přátelství a to, že v každém věku se můžeme naučit něčemu novému. I když učení není snadné.

Nedílnou součástí představení na Loutkové scéně „Bajka“ je živá hudba. Bude tomu tak i u vaší inscenace? 

Samozřejmě, že bude živá hudba. Tentokrát budou herci zpívat s kytarovým doprovodem. Autorem hudby je Tomáš Soukup. 

Připravujete inscenaci pro nejmenší diváky. Je to pro vás satisfakce? 

Miluji práci s dětmi pro děti. Víc než osm let jsem se věnovala dramatické výchově s nejmenšími dětmi. Pracovala jsem ale i s dětmi o něco málo staršími, než jsou ty, které usedají v našem hledišti. Ale bez ohledu na věk dětí a mládeže vyžaduje práce s nimi humor a kreativitu. Vím, že naše inscenace musejí být natolik zajímavé, aby strhly pozornost těch nejmenších, ale nejkritičtějších diváků. To, že děti usednou doslova „do centra divadelní hry“, bude pro herce další výzvou, protože budou muset udržet jejich pozornost a maximálně se 45 minut soustředit. Srdečně zveme na představení, jaké na Loutkové scéně „Bajka“ ještě nebylo. 
29 / 08 / 2019
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: