Divadelní začátek června nad Olší 

Ve dnech 1. – 8. června se bude v Cieszyně a Českém Těšíně konat 29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic. Atraktivní divadelní nabídka bude navíc obohacena o zajímavé hudební doprovodné akce. Hlavními festivalovými scénami bude Divadlo Adama Mickiewicze v Cieszyně a Těšínské divadlo v Českém Těšíně.

Devět představení z Polska, Čech a Slovenska bude bojovat o přízeň diváků a tradiční festivalové ocenění „Zlomenou hraniční závoru“. Polsko reprezentuje „Tango“ Polské scény Těšínského divadla v režii Michala Spišáka, „Trojanky“ v režii Jana Klaty z Divadla Wybrzeże v Gdaňsku se skvělou Dorotou Kolak v roli Hekabe, „Wałęsa w Kolonos“ z Łaźni Nowej z Krakova s Jerzym Stuhrem v roli průvodce „Solidarności“. Představení v režii Bartosze Szydłowského bude hráno symbolicky 4. června. Dětem a mládeži jsou určeny tyto tituly: „Chłopcy z Placu Broni“ z Divadla Pinokio v Lodži (režie Konrad Dworakowski) a „Wendy“ z bělostocké Loutkářské fakulty.
Z nabídky českých divadel zní lákavě „Isole“ v podání pražského Cirku La Putyka, což je soubor zabývající se žánrem nového cirkusu. Je třeba zmínit i „Osmyčky“ Městského divadla Brno – autoironická, groteskní férie s písničkami, jež obsáhne celé (!) české dějiny. Z dalších představení je to „Protest/Rest“ v nastudování pražského Švandova divadla. Čeká nás slavná jednoaktovka Václava Havla napsaná v sedmdesátých letech a jednoaktovka napsaná o třicet tři let později jako debut dvou autorů zcela odlišných názorů, kteří se po letech setkávají. Bude zajímavé, co se z toho vyklube…Prosté, ale okouzlující herectví, to nabídne komorní adaptace „Deníku Anny Frankové“ v podání Nového divadla z Nitry. 
 Jedním z festivalových představení bude „Tango“ v podání Polské scény Těšínského divadla.
Nejlepší představení 29. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic vyberou diváci, a to prostřednictvím hlasování, které se bude konat po skončení každého představení. Ocenění „Zlomená hraniční závora“ obdrží tvůrci, kteří nejvíc osloví festivalové obecenstvo, vyvolají v nich největší emoce, okouzlí je jak příběhem, tak hereckými výkony, říká Petra Slováček Rypienová, ředitelka festivalu a výkonná ředitelka sdružení Člověk na hranici, které společně s Polsko – Česko – Slovenskou Solidaritou festival Bez hranic organizují. 
Festivalový program doplňují i akce v plenéru, jako „Peregrinus“ Divadla KTO, čtení hry „Milcząc o Karwinie. Pochyły świat“ (Umělecké studio Bogusława Słupczyńského) a několik zajímavých hudebních nabídek. Nad Olší se budou v rámci festivalu konat koncerty Antoniny Krzysztoń (den před festivalem v rámci projektu Impuls 89), Doroty Barové, držitelky Českého anděla za hudební nosič s polskými písničkami, a vystoupí i známý slovenský jazzman Peter Lipa. Nesmíme zapomenout zmínit i vystoupení souboru Tulia. Kromě toho se budou konat setkání s umělci, workshopy a divadelní lekce pro děti. 
Podrobný program 29. Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, včetně informací týkajících se možnosti zakoupení vstupenek, najdete na webové stránce: https://borderfestival.eu/. Festivalové aktuality můžete sledovat i na Facebooku. 
1. „Isole“ Cirk La Putyka z Prahy 2. „Protest/Rest“, pražské Švandovo divadlo.
Nápad zorganizovat festival se zrodil před třiceti lety mezi nadšenci Polsko – Československé Solidarity a v kruhu Občanského fóra. Proto v letošním ročníku, jak organizátoři zdůrazňují, nemohou chybět vzpomínky na události v roce 1989. Akce věnované tomuto výročí nesou označení Impuls 89. Patří k nim Festival nezávislé československé kultury ve Vratislavi či řada akcí na Těšínském Slezsku (demonstrace proti výstavbě koksovny ve Stonavě, manifestace k výročí invaze v roce 1968 s názvem „Už nikdy víc bratskou pomoc“) se staly impulsem pro pořádání řady kulturních iniciativ, které stvořily nový rozměr v polsko – česko – slovenských kulturních vztazích. Některé z nich, jako například Divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici) nebo Kino Na hranici jsou nedílnou součástí kulturní mapy regionu. Hlavní akce v rámci Impulsu 89 (vzdělávací akce, mezinárodní diskusní panel za účasti pamětníků událostí před třiceti lety, vernisáže, koncerty) se uskuteční 31. května a 1. června. Krátce před zahájením festivalu se bude v galerii Těšínského divadla v Českém Těšíně konat vernisáž výstavy dokumentující třicet let kulturních aktivit dvou nejaktivnějších center Polsko – Česko – Slovenské Solidarity: bielsko – cieszyńské a dolnoslezské a jejich českých patronů.
(tisková zpráva organizátorů)
31 / 05 / 2019
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: