Nelehká cesta k dospělosti 

Od 26. října je na loutkové scéně „Bajka“ k vidění v polské jazykové verzi pohádka Boženy Němcové „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“. Tato moudrá inscenace připomíná nejmladším divákům, že cesta k dospělosti není lehká, naopak, většinou na ní číhají různá nebezpečí.

Princ provdá své sestry za Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka, a pak se sám vydá na cestu, ale dobyl srdce své vyvolené. Ale nesplní slib a otevře zakázanou komnatu. Kdyby mu nepřispěchali na pomoc jeho švagři, určitě by svou princeznu, kterou uzamknul král Ohně, ztratil navždy.
Pohádka „ O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ české pohádkářky Boženy Němcové připomíná pohádku „Modrovous“. Princ nedodržel slovo, vstoupil do zakázané komnaty, kde objevuje strašné tajemství. Hlavní hrdina by nezískal srdce vytoužené princezny, kdyby nesplnil zadané úkoly. Tato pohádka je ve skutečnosti metaforou o dorůstání, dospívání a o překonávání svých vnitřních slabostí. V pohádce je princ vystavován mnoha úkolům, prochází postupně vývojovými stádii dopívání a než se dostane ke své vyvolené, je z něho muž. A to všechno by se mu nepovedlo, kdyby mu na pomoc nepřispěchaly živly zastupující přírodu, přirozené instinkty a mužskou intuici.
„O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ v podání loutkové scény „Bajka“.
Pohádka Boženy Němcové v nastudování režisérky Marie Mikové je moudré představení, které nejmladším divákům připomíná, že cesta k dospělosti není jednoduchá, naopak – většinou na ní číhá řada různých nebezpečí. A navíc, že vysněný cíl většinou není na dosah ruku, ale k tomu, abychom k němu došli, musíme vynaložit značné úsilí. Jak už to v pohádkách bývá, i tato oslavuje sílu přírody a naznačuje, že když nevíme, kudy se vydat, máme věřit své intuici.
Scénografem a autorem loutek k pohádce „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ je Michal Hejmovský, který je mimo jiné také autorem loutek do inscenace „ O zbojníku Ondrášovi“, jež je na repertoáru „Bajky“ od minulé umělecké sezony. I tentokrát stvořil Hejmovský minimalistickou a nápaditou scénografii a také jednoduché dřevěné loutky. - Michal navrhnul dřevěný svět loutek a prostou, symbolickou scénografii. A moc se mi ty jeho návrhy líbí a vyhovují mi. V inscenaci „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ je málo rekvizit a minimalistická scénografie. Dle mého názoru to prostě s připravovanou inscenací souzní - řekla režisérka ještě před premiérou. Jednoduchou scénografii doplňovala rytmická hudba, která se rodila přímo na jevišti. Herci hráli na kontrabas, flétnu a mandolínu a nechybělo ani několik písniček. 
Jak už to v pohádkách bývá, i tato oslavuje sílu přírody a naznačuje, že když nevíme, kudy se vydat, máme věřit své intuici.
V tomto představení diváci poznali nejen známé herecké tváře, které jsou s „Bajkou“ svázány již řadu let (Wanda Michałek, Dorota Grycz, Ewa Kus, Jakub Tomoszek a Jan Szymanik), ale představil se jim i Matěj Cymorek, jenž byl až doposud spojován s činoherním divadlem. Herec byl vhozen do neznámých vod, protože v loutkovém divadle pracoval poprvé, a pod vedením Marie Mikové ztvárňoval hlavní roli. Plusem v jeho hereckém pojetí role je vynikající modulace hlasu a skvělá dikce (zde obzvláště důležitá, protože pohádka je psána veršem a text by se tak snadno mohl stát slabě slyšitelným). Bohužel o něco hůř, v porovnání se zkušenými loutkáři, si Cymorek radí v práci s loutkou. Jestliže se nejednalo o jedinou roli, kterou zde v Bajce ztvárňuje, a je li plánována další spolupráce Matěje Cymorka s „Bajkou“, tak v tom případě je to pro něho šance na zlepšení této dovednosti.
Režisérka Miková i herci „Bajky“ si zaslouží potlesk za další moudré a hezké představení, které má svou neopakovatelnou atmosféru a které si získalo pozornost všech diváků. A doufám, že si dětí zapamatují nadčasové a univerzální poslání ukryté v této pohádce Boženy Němcové. 
O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“, Božena Němcová, režie Marie Miková, premiéra polské jazykové verze: 26. října 2018, loutková scéna „Bajka“.
29 / 10 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: