Hra s překvapivě silným závěrem

Česká scéna Těšínského divadla uvedla dne 26. října 2018 premiéru hry Roberta Thomase „Osm žen“. Režisér Jiří Seydler ve své divadelní interpretaci tohoto díla využívá prvky hororu, i když se tu a tam objeví i ty komediální, ale napětí a okamžiky strachu převažují. 

Je předvánoční čas. Doma se schází celá rodina, aby si užila sváteční chvíle. Ale nic takového se dít nebude. Pán domu je nalezen mrtev s nožem v zádech. V domě se nacházejí jen ženy, sedm žen, které se po prvním šoku a pláči (často předstíraném) ujímají na vlastní pěst vyšetřování vraždy. Snaha zavolat policii je marná, protože někdo přestřihl telefonní kabel, auto je nefunkční, neboť ho někdo záměrně pokazil. Pomalu, ale jistě se kruh podezřelých zužuje. Vrah, vlastně vražedkyně, je v domě. A najednou se objevuje osmá žena, sestra zavražděného muže, na kterou ihned dopadají stíny podezření. Postupem času se ukazuje, že v tu noc, kdy byl pán domu zavražděn, ani jedna z žen nespala a navíc má každá z nich motiv pro vraždu. 
„Osm žen” na České scéně Těšínského divadla.
Obecně řečeno, hlavním tématem hry „Osm žen“ je krutost. Každá z žen reprezentuje jednu tvář krutosti, každá z nich je zahleděná sama do sebe a soustředěná jen na svůj úspěch. Bohužel, v naší inscenaci nemáme pozitivní hrdinku. Takto se nechal slyšet před premiérou „Osmi žen“ režisér Jiří Seydler, který s Českou scénou Těšínského divadla spolupracoval již podruhé. A měl pravdu. Hrdinky, jež přišly o svého příbuzného, dlouho nezoufají. Dcery zavražděného muže (Martina Pawerová) a Katka (Eliška Adamovská), jsou zaangažovány ve vyřešení případu a smutek ze ztráty otce na ně snad ani nedoléhá. Manželka (Jolana Ferencová) a švagrová (Lenka Waclawiecová) si místo ponoření se do smutku vyčítají dávno zašlé záležitosti. O nic lepší není ani babička (Zdena Przebindová) a sestra zavražděného (Petra Sklářová), obě lpí jen na věcech materiálních. Čas ukáže, že mrtvý pán domu se nikdy nemohl spolehnout ani na dvě služebné (Šarka Hrabalová a Markéta Słowiková).
Potlesk pro dámskou část hereckého souboru České scény! Všechny herečky stvořily různorodou paletu charakterů a přesvědčivých rolí. Režisér Jiří Seydler, ve spolupráci s výtvarnicí Martou Roszkopfovou, se postaral o to, aby každá z postav měla svůj neopakovatelný temperament a styl. Humor této pochmurné detektivce dodává postava sloužící Luisy a mazané babičky. Najdeme zde i odstíny žen ztracených, žen v depresích, žen neschopných, chladných, vypočítavých, svobodomyslných. Skvělá Thomasova hra, hra dramatika, který je dnes klasikem detektivek psaných pro divadlo, a jehož hry mají svůj stejně charakteristický rukopis jako próza Agathy Christie, dovolila herečkám roztáhnout „herecká křídla v celé své kráse.“ O spolupráci s dámským souborem režisér řekl: Musím přiznat, že to není poprvé, kdy jsem pracoval s výhradně dámským obsazením. Každopádně si na to dobře pamatuji. Herečky jsou velmi konstruktivní a zároveň jsou trpělivé, umějí naslouchat a věří režisérovi.
Skvělá Thomasova hra, hra dramatika, který je dnes klasikem detektivek psaných pro divadlo, a jehož hry mají svůj stejně charakteristický rukopis jako próza Agaty Christie, dovolila herečkám roztáhnout „herecká křídla v celé své kráse.
Již před premiérou řekl režisér J. Seydler že ve svém nastudování Thomasových „Osmi žen“ zdůrazní hororové prvky. A jak slíbil, tak učinil. Z interpretace této hry na České scéně naskakovala divákům husí kůže. I když se objevily humorné situaci, převládaly ty, které byly plné hrůzy. Výsledkem toho všeho je inscenace, jež napíná diváka až do překvapivého konce. Účinkujícím i tvůrcům velmi záleželo na to, aby obecenstvo bylo zaskočeno. A myslím, že se jim to podařilo. „Osm žen“ určitě stojí za to vidět a to nejen kvůli tomu, že se jedná o inscenaci napínavou, napínavou tak, že z jejího závěru jsem byla zcela šokována.
„Osm žen”, Robert Thomas, režie Jiří Seydler, premiéra: 26. října 2018, Česká scéna Těšínského divadla. 
27 / 10 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Sprawdź w dziale "Z afisza", kiedy będzie grane to przedstawienie.

Czytaj też:

Komentáře: