O síle lásky, která vyhrála nad kletbou

Loutkové divadlo „Bajka“ představuje připravovanou premiéru pro děti, kterou bude pohádka o „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“, v režii Marie Míkové. Premiéra české jazykové verze se koná 5. 10. 2018, premiéra polské jazykové verze je naplánována na 26. 10. 2018. V našem rozhovoru představujeme režisérku inscenace Marii Míkovou.

Tentokrát režírujete v „Bajce“ pohádku Boženy Němcové o „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“. Co chcete dětem, prostřednictvím Vaší inscenace, sdělit?

Božena Němcová je uznávanou autorkou pohádek. Její pohádka po „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ vypráví o síle lásky, která vyhrává nad kletbou a strašným tajemstvím. Kladu také otázku, co může nastat, když se nedodrží dané slovo. Jak už to v pohádkách bývá, láska a dobro zvítězí, ale cesta hlavního hrdiny k tomuto vítězství není prostá a krátká. Právě tato pohádka patří k mým nejoblíbenějším českým pohádkám a to proto, že vůbec není jasná a jednoduchá. A dalším rysem této pohádky je neopakovatelný humor. A tak se můžete těšit na představení, které určitě nebude ponuré. 

Pod scénografickým návrhem a loutkami je podepsán Michal Hejmovský, jenž stvořil loutky například také k inscenaci „O zbojníku Ondrášovi“, která měla v loutkovém divadle „Bajka“ premiéru v loňské sezoně. Máme se i tentokrát těšit na dřevěné loutky a marionety?

Michal navrhnul dřevěný svět loutek a prostou, symbolickou scénografii. A moc se mi ty jeho návrhy líbí a vyhovují mi. V inscenaci „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ je málo rekvizit a minimalistická scénografie. Dle mého názoru to prostě s připravovanou inscenací souzní. S výtvarníkem Michalem Hejmovským jsem spolupracovala poprvé a od prvního okamžiku jsme si pracovně „padli do oka“. 
„O „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“.

A hudba? 

Na té jsem spolupracovala se Zbyhněv Siwkem. Hudba je současná, tentokrát jsem nenavazovala ani na hudbu klasickou ani na hudbu lidovou. Část hudebního podkladu bude nahraná, ale budou i místa, kde budou hudbu tvořit přímo herci. Objeví se hra na mandolínu, kontrabas a flétnu a nebude chybět ani zpěv. 

V inscenaci účinkuje Maciej Cymorek. Jeho jméno bylo doposud spojováno s činoherní scénou. Jak si poradil na loutkové scéně?  

Velmi dobře a spolupráce s ním je příjemná, protože je to velmi citlivý herec. A kromě toho už má za sebou účinkování v tanečních a hudebních inscenacích a zkušenosti už úročí. V inscenaci „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“ budou mít herci nejen loutky, ale budou i v tzv. „živém plánu“. Maciej si velmi dobře radí „na obou frontách“. 

Proč stojí za to vzít děti na představení „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“?

Myslím, že každé dítě si bude inscenaci interpretovat po svém, a pak - pohádka Boženy Němcové - je neopakovatelnou příležitostí k setkání se světem kouzlem a fantazie. Připouštím, že představení může být lákavé pro děvčátka a to díky králově – bojovnici, která nejen čeká na to, až ji princ vysvobodí, ale bojuje i sama. Doufám, že děti pobaví veselé postavy jako Vítr a jeho žena. A momenty dramatické a tzv. „černé charaktery“ zase zůstanou dlouho v paměti. Předpokládám, že dynamika představení bude podle gusta mladého obecenstva a udrží jejich zájem od začátku do konce.  
06 / 10 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Překlad: Alice Olmová-Jarnotová

Czytaj też:

Komentáře: