Divadelní „jízdní řád“ České scény

Česká scéna zahájila svou sezonu premiérou komedie „1 + 1 = 3“. Jaké další tituly jsou připraveny pro diváky České scény Těšínského divadla? 

1. „1+1=3” Ray Cooney 

Známá situační komedie. John Brown je taxikář, kterému se kvůli přísně dodržovanému harmonogramu daří léta utajovat skutečnost, že má dvě manželky a že vede dvojí život. Jednoho dne se však John kvůli okolnostem dostane do nemocnice a na policii. Nepodaří se mu tak dodržet svůj časový harmonogram a rozjíždí se velký kolotoč lží, do kterých se John stále více zamotává. Když se konečně rozhodne ke všemu přiznat a poprvé říká pravdu, nikdo mu nevěří.
Režie: Karol Suszka 
Premiéra: 8. září 2018

2. „Osm žen” Robert Thomas

Byl jednou jeden hodný muž a kolem toho muže bylo osm žen...Bojoval s životem, jak nejlíp uměl, ale ty ženy byly silnější než on. Večer si šel ten muž lehnout, unavený, zničený, zrazený. A pak to začalo…napínavý detektivní příběh se odehrává v domě stojícím na osamělém místě… Osm žen. Všechny jsou podezřelé, každá má motiv, každá má tajemství, vzájemné vztahy se proplétají, odhalují se staré spory, zrady a tajemství. Ale kdo je vrah?
Režie: Jiří Seydler
Premiéra: 26. října 2018

3. „Jízdní hlídka” František Langer

Nezanedbatelný podíl na vzniku Československé republiky mají legionáři. Přesto byl jejich historický význam v době nedaleké zlehčován nebo dokonce utajován. Zatímco za První republiky se těšili nemalé úctě, za protektorátu byli pronásledováni nacisty a po roce 1948 byli podezřívání z protistátní činnosti. O jednom z legionářských oddílů, který se ocitl v obklíčení ruskými vojáky, napsal František Langer působivou hru, která byla dokonce zfilmována. „Jízdní hlídku“ uvedeme ke stému výročí založení Československa.
Režie: Jiří Fréhar 
Premiéra: 16. listopadu 2018

4. „Gazdina roba" Gabriela Preissová

Vrcholné dílo českého realistického dramatu. Neobyčejný příběh o obyčejném životě. Příběh o lásce, kterou svazuje společnost Hlavní hrdinka Evka krajčířka miluje Mánka, Mánek miluje Evu. Ale Eva se vdá za Samka. Musí, nic jiného jí nezbývá. Z nešťastného manželství utíká za svou láskou Mánkem, ale Mánek je slaboch. A jak dlouho může Evka bojovat proti všem? 
Režie: Petr Kracik
Premiéra: 26 stycznia 2019

5. "Deník ničemy" A. N. Ostrovskij („I chytrák se spálí“, inscenační úprava Ivan Rajmont)

Nemilosrdný satirický vhled do salónů vysoké ruské společnosti konce druhé poloviny 19. století dokazuje, že lidé se nemění. Všichni ti Mamajevové, Krutičtí, Gorodulinovové dostali své konkrétní tváře a i dnes mají svá jména. Mladý bezvýznamný šlechtic Glumov se rozhodne změnit svůj život a vydá se na cestu za kariérou. Je chytrý, svobodný, ambiciózní, lstivý a pokrytecký. Odhodí zábrany, a aby dosáhl vytouženého, vzdá se všeho, i vlastní tváře. Na své cestě za úspěchem využívá neschopnost a ctižádostivost mocných. A pomalu a jistě stoupá na pomyslném žebříku slávy. Ale bohužel si píše deník - deník ničemy, který se jednoho dne dostane do nepovolaných rukou. Ano. I chytrák se spálí. 
Režie: Janusz Klimsza
Premiéra: 23. března 2019

6. „Drobečky z perníku” Neil Simon

Dojemná komedie inspirovaná skutečným příběhem. Barová zpěvačka Eva Mearová se vrací z protialkoholní léčebny domů, kde žije společně s kamarádkou Tobby, která absolutně odmítá stárnout, protože před lety získala titul královny krásy. A dalším spolubydlícím je neúspěšný herec Jimmy. K životu Evy patří i o deset let mladší milenec – kytarista Lu Tenner. Polly, mladičká dcera Evy Mearové, je dospělejší než její matka a všichni její kamarádi. Svou kurážnou povahou ukáže své matce tu správnou cestu. „Drobečky z perníku“ – dojemná komedie, jedna z nejlepších z pera klasika amerických komedií N. Simona. „Smích přes slzy“ – i tak by se mohla tato komedie jmenovat. 
Režie: Petr Kracik
Premiéra: 11. května 2019
13 / 09 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska

Czytaj też:

Komentáře: