Zemřel herec Polské scény Těšínského divadla Mariusz Osmelak

Zemřel Mariusz Osmelak.

Ach, opouštějí nás hvězdy těšínského nebe… Pro Polskou scénu a pro Těšínské divadlo vůbec je to „černý rok“. Rok smutku. Před nedávnem nás opustil Ryszard Pochroň a aby toho nebylo málo… jakoby jeden smutek a slzy nestačily…A znovu tentýž kontrast – za okny paprsky slunce, radost a prázdninová pohoda a v divadle ticho. A v divadle smutek a otázky v našich myslích: „ Co jsi to, Mariuszi, vyvedl?! Proč? Kam jsi tak spěchal?“ Pro Těšínské divadlo je tento rok rokem opravdu velkých ztrát…
Mariusz Osmelak ukončil v roce 1985 studium herectví ve Wratislavi, kde se nachází filiálka krakovské Státní vysoké školy divadelní. Hercem Polské scény byl od roku 2002. Ale než doputoval až k nám, byl svázán s wratislavským divadelním životem. Víc než deset let hrál ve známém „off“ divadle „Kalambur“. Účinkoval v několika polských a českých filmech. Za léta působní na Polské scéně zde ztvárnil nezapomenutelné role. A za některé z nich obdržel i ocenění, např. za fenomenální roli otce v „Obchodníkovi s deštěm“ v režii Karola Suszky. 
M. Osmelák se osvědčil v těžkých a komplikovaných dramatických rolích, které jsou pro herce vždy vyzváním. Nikdy nezapomenu na jeho hlavní roli ve „Smrti obchodního cestujícího nebo na nedávnou roli otce v „Olivové lampičce“. Miloval svou práci a chtěl nová a nová vyzvání. Snad jako každý herec toužil být viděn a doceněn. A současně s tím, což je paradoxní, vyváděl hlouposti, zapomínal, nepřicházel včas. Kolik lidí v divadle z něho „zešedivělo?“ Pro mnoho z nás byl přesto všechno hereckou autoritou, jevištním partnerem, oblíbeným hercem, blízkým kolegou.  
V nové sezoně měl opět ukázat, „co v něm je“. Byla pro něho připravena hlavní role Ignace Paderevského v "Polské fantazii" Matěje Wojtyszki. Polská premiéra byla naplánována na říjen. Ptám se proč? Proč a kam jste, pane Mariuszi, tak spěchal? Nám tady zůstala jen naděje, že tam kde jste, se už nemusíte rmoutit na tím vším, co Vás tady tolik trápilo. 
Mariusz Osmelak zemřel ve věku 58 let. 
16 / 08 / 2018
Małgorzata Bryl-Sikorska
Překlad: Alice Olmová-Jarnotová

Czytaj też:

Komentáře: