Česká scéna v komediálním hávu

Česká scéna Těšínského divadla uvedla 23. září premiéru kultovní hry W. Allena „Zahraj to znovu, Same”. Dokonale napsaný text baví obecenstvo již téměř padesát let, ale pro inscenátory jsou v něm „pastičky“, protože se jedná o filmový scénář. Jak se s touto výzvou vypořádal na České scéně režisér inscenace Miloslav Čížek? 

Hlavního hrdinu Allana Felixe (Tomáš Hába) jednoho dne opustí žena Nancy (Adéla Krulikovská), protože se jí nezdá dost zábavný. Chabý důvod rozchodu je příčinou Felixova zhroucení. Jestli si až doposud tento muž nebyl sám sebou jistý, tak v této chvíli zcela ztratil i zbytky svého sebevědomí. Ze smutného přemýšlení o tom, že není dost mužský, že zůstane navždy sám a že už nikdy nebude nikoho milovat tak jako Nancy, se Felixe snaží rozptýlit pár nejbližších přátel – stále pracující Dick (David Depta) a jeho partnerka Linda toužící po citu a lásce (v podání hostující Dagmar Kopečkové). A protože má Allan bujnou fantazii a navíc je ještě filmovým recenzentem, tak mu v jeho představách uděluje milostné rady amant nad amanty Humphrey Bogart (Zdeněk Hrabal), který vypadá v klobouku s širokým okrajem jako by právě vystoupil z filmu „Casablanca“. Jaký bude konec těchto událostí? Zbaví se Allan Felix svých komplexů a najde novou lásku? 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Na světě se dá žít, když najdeme lásku

23. září uvedla Česká scéna Těšínského divadla kultovní hru W. Allena „Zahraj to znovu, Same“. Nabízíme rozhovor s uměleckým šéfem souboru Miloslavem Čížkem, který je zároveň režisérem inscenace.

Na České scéně režírujete hru „Zahraj to znovu, Same“. Setkal jste se Vy osobně na divadle s tvorbou W. Allena?

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Miniatura, ve které nikdo nezklamal

72. sezonu otevřela Česká scéna hrou současného anglického dramatika W. Rusela „Výchova slečny Rity“. Drama, byť je skvěle napsané a ve světě populární, je vždy nejen pro režiséra, ale i herce velkým vyzváním. Jak si s tímto oříškem poradili herci české scény?

Psaní básní po celé měsíce, ale nikdy nedokončeno, knihy rozložené bez ladu a skladu, nuda, prázdno v hlavě a věrný společník – láhev whisky. Tak nějak by zřejmě ještě mnoho let plynul život vyhořelému profesorovi literaturu, kdyby nedošlo k jednomu osudovému setkání. Do jeho kabinetu vpadne vyzývavě oděná slečna, která si přeje, aby ji v rámci univerzitního kurzu pro veřejnost naučil „všecko“. Kdo je ta nová studentka? Dvacetiletá kadeřnice z nižší společenské třídy, kterou omrzel život pod jednou střechu s mužem, jenž je amatérským „pivařem“ a televizním fanouškem. Navzdory zvyklostem panujícím v rodině Rity, tak se naše hrdinka jmenuje, se Rita nechce stát domácí slepicí a strojem na rození dětí. Má mnohem vyšší ambice – ráda by vystudovala vysokou školu. Jak sama říká, než se vůbec rozhodne mít dítě, musí nejdřív v životě něčeho dosáhnout a intelektuálně vyzrát. A Rita se nebojí o své sny bojovat. Ta výbušná směs nezkrocené živelnosti a spontaneity se vznešenými cíly na počátku profesora Franka děsí, ale na straně druhé ho okouzluje i znejišťuje. Něco takového ještě v životě neviděl.
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Česká scéna zahájí „Výchovou slečny Rity“

Světově proslulá hra W. Russela „Výchova slečny Rity“ bude v této umělecké sezoně uvedena i na České scéně Těšínského divadla. Premiéra inscenace, kterou režíruje Pavel Ondruch, se koná 2. 9. 2017. A co pro nás Česká scéna ještě chystá v sezoně 2017 / 2018? 

Do kabinetu vysokoškolského profesora vstoupí svérázně oblečená žena, která pracuje jako kadeřnice. Omyl? Zakrátko se ukáže, že nikoli. Tahle slečna se rozhodla, že vystuduje. Co se chce dovědět od přednášejícího a zneuznaně se cítícího literárního odborníka? Všechno – oznamuje s ozbrojující upřímností. Náhlé objevení se Rity a život je vzhůru nohama, protože profesor bojuje s vyhořením a vlastně doposud neví, kam se jeho život ubírá. Ta na první pohled zcela nesourodá dvojice najde brzy společnou řeč. „Výchova slečny Rity” v podání České scény Těšínského divadla je příběhem o tom, že ať už se nacházíme kdekoli, vždycky stojí za to jít za svými sny. A to bez ohledu na to, jak dlouhá to bude cesta.  
Číst dále
07/08/2017 | zza kulis

Pro „Bajku“ to bude velmi intenzivní a zajímavá sezona

Umělecký šéf loutkové scény „Bajky“ Těšínského divadla v Českém Těšíně Jakub Tomoszek nám poodhalil novou uměleckou sezonu, ale prozradil něco i o plánovaném stěhování „Bajky“.

Umělecká sezona 2017 / 2018 v „Bajce“ se blíží mílovými kroky. Jaká bude? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

V KulisÁch divadelní práce Uvaděčky

Jejich práce je neobyčejná. V průběhu divadelní sezony zhlédnou desítky představení a stává se, že některá z nich vidí dokonce několikrát. Ale svorně tvrdí, že se nikdy se nenudí, protože každé představení je jiné. Hovořila jsem se šatnářkami a uvaděčkami Těšínského divadla. Znají divadlo doslova „skrz na skrz“ a dokonale se orientují v jeho repertoáru.

Některé ze současných uvaděček Těšínského divadla jsou s tímto místem svázány desítky let. "Třicet let jsem zde pracovala jako krejčová a protože je těžké se navždy s divadlem rozloučit, zůstávám jako uvaděčka" - říká Marie Urbaniecová. To Helena Husová byla dříve prodavačkou a s divadlem je svázána poslední dva roky. Měla to být finanční výpomoc k důchodu, ale sama přiznává, že postupem času se práce a s ní i sledovaní představení stalo příjemným návykem.
Číst dále
07/08/2017 | zza kulis
zobrazit další články