„Malý svátek” v divadle

Uvedení některé ze Shakespearových her bývalo v divadle vždycky „malým svátkem”. Doufám, že tomu tak je i teď – říká režisér Ivan Misař. 10. března měl „Večer tříkrálový” premiéru na České scéně Těšínského divadla. 

V jaké atmosféře probíhají zkoušky ve chvílích, kdy v podstatě finišujete před premiérou? A jak se cítí herci (předvším mladá herecká generace) v Shakespearově textu? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Ondrášek, čili superman Těšínského Slezska

17. února 2018 se bude v Těšínském divadle na scéně loutkového divadla Bajka konat premiéra inscenace pro děti „O zbojníku Ondrášovi“, režie Tomáš Kočko. Pro polské publikum je premiéra připraven na 2. března 2018. Režisér nám o připravované premiéře prozradil řadu zajímavostí a detailů. 

Legendy o zbojníku Ondrášovi a moravské lidové písně jsou pro Vás řadu let zdrojem inspirací nejen v divadle, ale i v hudbě? Jak to začalo? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Těšínské divadlo se rozloučilo s Ryszardem Pochroniem

Nebyl to pohřeb, nebylo to představení. Skutečnost se prolínala s divadlem. V sobotu se v Těšínském divadle konalo poslední rozloučení s hercem Polské scény Ryszardem Pochroniem, který zemřel 24. ledna. 

Nikdy jsem neviděla takový pohřeb. Nikdy jsem neviděla na scéně Těšínského divadla skutečnou rakev. Prázdné jeviště, jen uprostřed katafalk s květinami a nad ním portrét Ryszarda Pochronia. Sedíme v hledišti – rodina, přátelé, spolupracovníci, věrní diváci. Tu a tam někdo vyjde na jeviště, pokloní se, položí květiny. Náladová hudba, tlumené světlo, soustředění, neschopnost uvěřit tomu, co se stalo, apatie, slzy. Małgorzata Pikusová, herečka Polské scény zpívá píseň Sławy Przybylské. "Divám se na tvou fotografii, / kterou jsi mi dnes poslal, / a nedokážu vypovědět, / o bolesti těch posledních dní. / Dnes to přebolelo,/ na všechno jsem zapomněla již, / všechno jsem pochopila a vím…".
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Nohavica a obousměrný most

Jedním ze zásadních prvků inscenace „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” byla hudba. Byla to právě hudba, která dokázala spojit pod jednou střechou české a polské diváky. 

V divadelním programu k inscenaci „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” vypráví jedna ze spoluautorek tohoto díla Renata Putzlacher o genezi příprav a o vztahu Jaromíra Nohavici k městu nad řekou Olší. Jak se ukázalo, tvůrci se nesešli jen náhodou. 
Číst dále
07/08/2017 | varia

Stále je v nás cosi obludného a pokryteckého

Gabriela Zapolská napsala "Morálku paní Dulské" v roce 1906 a stvořila dílo, které nestárne. Od časů, mělo kdy toto drama premiéru na divadelní scéně, prošly Evropou dvě světové války, změnilo se politické uspořádání, rodily se nové společenské třídy a s nimi jejich nové hodnoty. A drama, které Zapolská napsala doslova za pár dní, je aktuální dodnes. 13. ledna měla "Morálka paní Dulské" premiéru na České scéně Těšínského divadla v režii Karola Suszky. 

Že by drama Zapolské neztratilo nic na své aktuálnosti, protože se povaha člověka nemění? Stále najdeme mezi lidmi „obludy“ toužící jen po zisku, lakomce a pokrytce. Porozhlédněme se kolem a chvíli bedlivě sledujme obyvatelé okolních měst a městeček, ve kterých žijeme… Takové „Dulské“ sedí na mši v první řadě, nejhlasitěji zpívají, zapáleně se modlí, vhazují nejvíc milodarů, a přesto všichni vědí, že svaté nejsou. Naopak- hříchů a prohřešků mají na svědomí bezpočet. Ale dělají všechno proto, aby se na venek prezentovali jako téměř dokonalé. A aby toho nebylo málo, tak společnost na jejich hru přistupuje a všechna provinění tak zůstanou ukryta. A když se z nic přece jen náhodou zrodí nějaký skandál, většinou je rychle zapomenut, „prominut“. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

„Těšínské nebe“ není již 10 let na repertoáru Těšínského divadla

Je tu nový rok 2018 a novoroční období je obdobím vzpomínání. Konkrétně v tomto roce uplyne 10 let od derniéry vyhlášené inscenace Těšínského divadla v Českém Těšíně „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe”, scénář Renata Putzlache, režie Radovan Lipus. 

Na konci roku 2017 slavil Cieszyn a Český Těšín 10 let od vstupu Polska a Česka do Schengenu, díky čemu došlo k likvidaci hraničních závor. Hlavní oslavy se konaly na mostě Přátelství u kavárny Avion. Oslavy se staly pretextem k diskusi na téma kondice Evropské unie a možností realizace jednotlivých států, ale byl to také impuls k přemýšlení o současných společenských relacích mezi obyvateli Těšínského Slezska a možnostech spolupráce mezi samosprávou Cieszyna a Českého Těšína.
Číst dále
07/08/2017 | varia
zobrazit další články