Ukázali, že loutka ne jedno jméno má

Ve dnech 14. – 16. září 2018 se v Českém Těšíně konal první ročník festivalu loutkových divadel „Loutky dětem“. Jeho organizátory se stalo loutkové divadlo „Bajka“, Těšínské divadlo a Kulturní a společenské středisko „Střelnice“. Ještě před zahájením festivalu nás umělecký šéf loutkového divadla „Bajka“ ujišťoval, že takový festival je v našem regionu potřebný. Proč? Protože v okolí se konají pouze přehlídky a festivaly pro dospělé. Děti žádný svůj divadelní festival nemají. A přece každý divák potřebuje konfrontaci s novými hereckými tvářemi a novými hereckými výrazovými prostředky. 

Organizátoři festivalu „Loutky dětem“ pozvali loutková divadla z různých zemí (v letošním roce to bylo z Polska, České republiky a Slovenska a v textu dále najdete analýzu tří představení, každé reprezentuje jeden národ). Jejich představení okouzlila a překvapila nejmladší obecenstvo. Na začátku je třeba zdůraznit, že jsme měli možnost vidět různorodé loutky a plejádu jevištních nápadů. Každé představení zvalo děti do „jiného světa“ a u této příležitosti jim také představilo různé typy loutek. Dospělí diváci (a možná i o něco starší děti) si mohli povšimnout a pochopit, že loutkové divadlo, to není jen jednoduchá loutka a paraván, ale že je to plejáda různých uměleckých nápadů, které fascinují nejen dětského diváka.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Divadelní „jízdní řád“ České scény

Česká scéna zahájila svou sezonu premiérou komedie „1 + 1 = 3“. Jaké další tituly jsou připraveny pro diváky České scény Těšínského divadla? 

1. „1+1=3” Ray Cooney 

Číst dále
07/08/2017 | zza kulis

Spoléhám na kapičku štěstí

Nový ředitel Těšínského divadla v Českém Těšíně Petr Kracik hovoří o svých nápadech a divadelních plánech, které se týkají následujících měsíců a let. Budou jím navrhované změny velké a zásadní?

Těšínské divadlo a Těšínské Slezsko, to jsou místa, která budete teprve poznávat? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Pilotní festival a jubileum loutkového divadla „BAJKA“

Umělecký šéf loutkového scény Těšínského divadla „Bajka“ Jakub Tomoszek vypráví o 1. ročníku festivalu loutkových divadel, který je nazván „Loutky dětem“ a bude se konat v Českém Těšíně u příležitosti 70 výročí loutkového divadla „Bajka“. A taky si budeme povídat o možnosti stěhování souboru na jiné místo. 

Ve dnech 14. – 16. září se bude v Českém Těšíně konat 1. ročníku festivalu loutkových divadel nazvaný „Loutky dětem“. Proč nápad na takový festival?

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Zemřel herec Polské scény Těšínského divadla Mariusz Osmelak

Zemřel Mariusz Osmelak.

Ach, opouštějí nás hvězdy těšínského nebe… Pro Polskou scénu a pro Těšínské divadlo vůbec je to „černý rok“. Rok smutku. Před nedávnem nás opustil Ryszard Pochroň a aby toho nebylo málo… jakoby jeden smutek a slzy nestačily…A znovu tentýž kontrast – za okny paprsky slunce, radost a prázdninová pohoda a v divadle ticho. A v divadle smutek a otázky v našich myslích: „ Co jsi to, Mariuszi, vyvedl?! Proč? Kam jsi tak spěchal?“ Pro Těšínské divadlo je tento rok rokem opravdu velkých ztrát…
Číst dále
07/08/2017 | opinie

Budoucnost Těšínského divadla? Vidím ji pozitivně a v „růžových barvách"

Karol Suszka - řadu let ředitel Těšínského divadla ze svého stanoviska odchází. V době prázdnin se bude konat konkurz, z něhož vzejde nový divadelní ředitel. V našem rozhovoru hodnotí Karol Suszka své funkční období.  

Osmnáct let jste byl ředitelem Těšínského divadla a v divadle vůbec působíte padesát devět let. Jste unavený? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy
zobrazit další články