Peklo v absurdním oparu

Poslední premiérou kalendářního roku 2018 byla na Polské scéně Těšínského divadlo Plautova hra „Amfitrion“ v režii Andrzeje Sadowského. Dílo byla sice napsána před více než 2000 lety a přesto režiséra inspirovalo k tomu, aby se jeho prostřednictvím zabýval velmi aktuálním problémem a to konkrétně limity a hranicí moci. 

Král Amfitrion (Tomasz Kłaptocz) je pohlcen povinnostmi vládce a vůdce. Zatímco on dokazuje svou mužskou statečnost na válečném poli, k jeho těhotné ženě se vloudí sám Jupiter (Zbyšek Radek). Kráse okouzlující ženy nedokáže odolat. Ale protože si je vědom, že Alkména (Joanna Litwin) je věrnou manželkou, vezme na sebe Amfitrionovu podobu. A v tomto převleku se mu snadno podaří nalákat Alkménu do postele. Nebožačka si myslí, že ji objímá manžel, který se vrátil z války. A je velmi udivena, když se skutečný Amfitrion vrací až následující den …
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Spojení tragédie s komedií

15. prosince 2018 - to je den premiéry Plautova dramatu „Amfitrion” v režii Andrzeje Sadowského na Polské scéně Těšínského divadla. - Již v jednom z úvodních monologů dostává obecenstvo šanci vybrat si, zda chce sledovat komedii nebo tragédii. Osobně si ale myslím, že to, co je chvílemi i velmi komické se proplétá s tím, co se nás dotýká a nutí nás k zamyšlení i reflexi – říká režisér.

Pane režisére, čím to je, že se drama o manželské nevěře těší už tolik let divácké oblibě? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Nedoceňovaný pojem vlastenectví

Premiéra hry Františka Langera "Jízdní hlídka".

Nezanedbatelný podíl na vzniku Československé republiky mají legionáři. Přesto byl jejich historický význam v době nedaleké zlehčován nebo dokonce utajován. Zatímco za první republiky se těšili nemalé úctě, za protektorátu byli pronásledováni nacisty a po roce 1948 byli podezříváni z protistátní činnosti.
Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Polská velvyslankyně na návštěvě v Těšínském divadle

11. listopadu zavítala do Těšínského divadla v Českém Těšíně velvyslankyně Polska v České republice, Barbara Ćwioro. U příležitosti slavnostního Dne nezávislosti zahrála Polská scéna Těšínského divadla „Fantazję Polską” (autor Maciej Wojtyszko), v režii Bogdana Kokotka.

Je slavností nedělní večer a do hlediště Těšínského divadla usedli všichni čelní představitelé polských organizací působících na Zaolží, nechyběli ani zástupci místních samospráv, lidé sportu a kultury. Polskou diplomacii reprezentovala velvyslankyně Polska v Praze Barbara Ćwioro a polský generální konzul v Ostravě Janusz Bilski. Neopakovatelnou atmosféru v Těšínském divadle dotvořilo také vystoupení sboru MK PZKO ze Stonavy.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Resumé 18. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska

Osmnáctý ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska je už minulostí. Nastal čas shrnout a připomenout si festivalové dny. Plnoletost festivalu je navíc dobrým okamžikem  zamyslet se, jaký bude jeho další vývoj.

Festivalové dějiny a morální výběr 

Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Vypukne „plnoletý“ festival

FESTIVAL DIVADEL MORAVY A SLEZSKA, jehož organizátorem je Těšínské divadlo v Českém Těšíně, má 18 let! V termínu 5. 11. – 10. 11. 2018 budou v Těšínském divadle účinkovat divadla činoherní i loutková, k vidění budou divadla polská, česká a slovenská. A chybět nebude ani hudba!

Cílem festivalu je nabídnout těšínskému obecenstvu to nejlepší a nejzajímavější z repertoáru sousedních divadel. A podstatné je, že festivalový program je vybírán tak, aby zaujal nejen dospělé, ale i dětské obecenstvo. I v letošním roce se na festivalu představí loutkáři s představením pro mladé publikum – bude to těšínská „Bajka“ a její hra „O zbojníku Ondrášovi“, režie Tomáš Kočko. Divadlo loutek Ostrava přiveze inscenaci „Stříhali dohola Josefa Kainara”, režie Václav Klemens.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje
zobrazit další články