V kulisách divadelní práce – inspicientka

Co vlastně dělá divadelní inspicient? V naší další reportáži z divadelního zákulisí vstupujeme do království Anny Kaczmarské, inspicientky Polské scény. Byť ji diváci nevidí, její místo je co neblíže jevišti a hercům. A bez její podpory a bez jejího dohledu by se představení snad ani nekonalo. 

Máme li pár slovy říct, kdo je inspicientka, pak je to koordinátorka zákulisní práce v době zkoušek a představení. Je schována za kulisami a to doslova, protože její místo je přímo u jeviště. Inspicientka Polské scény Anna Kaczmarská je spjata s každou inscenací od první zkoušky. – Přicházím již na první čtenou zkoušku a dostávám od režiséra text hry – doplňuje Anna. – Intenzivní část mé práce přichází s aranžovacími zkouškami, kdy se herci zvedají od stolu, vstupují do prostoru a začínají se aranžovat jednotlivé scény. Píši si poznámky do textu hry, které se týkají vstupů a odchodů herců na jeviště a z jeviště, a také si poznamenávám, co v dané scéně herec dělá a jaké má rekvizity. A když pak v dalších fázích zkoušek přichází zvukař, osvětlovač, rekvizitář a garderobiérka, mým úkolem je vyjasnit jim co a jak má být. A velmi důležitým okamžikem ve zkušebním procesu je zkouška týden před premiérou, které se říká technická – dodává Anna Kaczmarská. 
Číst dále
07/08/2017 | zza kulis

Hudba a tanec na České scéně

V sobotu 4. listopadu uvedla Česká scéna Těšínského divadla premiéru hudebně – taneční inscenace s tajemně znějícím názvem - „Pa.Di.Pa.Ré“. Režisér Jaroslav Moravčík nám před premiéru objasnil, že v titulu je zašifrováno „Ten, kterého dal Bůh...“. Zrození světa a člověka, to je vděčné divadelní téma. Podařilo se tento potenciál využít na divadelních prknech? 

Umělecká činnost Jaroslav Moravčíka, slovenského tanečníka, režiséra a choreografa, je svázána se slovenskými a českými divadelními scénami a dokonale ji znají diváci České scény. Připomeňme populární tituly minulých sezon, pod kterými je Moravčík podepsán: „Báthoryčka“ či „František z Assisi„. Úspěšná byla i loňská podzimní premiéra “Kubo, muzikál na lidovou notu“, na kterém Moravčík spolupracoval jako choreograf. Všechny výše zmíněné inscenace jsou muzikály, propojují hudbu, tanec a mluvené slovo. „Pa.Di.Pa.Ré“ je představením pouze hudebním a tanečním. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

V tom „šílenství“ je metoda

A je tu poslední recenze představení uvedeného v rámci letošního Festivalu divadel Moravy a Slezska. Předposlední festivalový den se na scéně Těšínského divadla představil soubor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawského z Płocka s inscenací „Zkrocení zlé ženy“ dramatika Williama Shakespeara. 

Mohlo to být další z řady představení hraných klasicky, v klasických, ne zrovna zajímavých kostýmech, prostě „šedá myška“ mezi představeními. Ale nebylo tomu tak, i když z počátku tomu vše nasvědčovalo. Ředitel plockého divadla Marek Mokrowiecký přichází na scénu a upřímně děkuje řediteli festivalu Karolovi Suszkovi za pozvání na festival a za okamžik už strhává obecenstvo Shakespearovou hrou. Nejprve ovšem hravé divadelní rozhovory. Ale obecenstvo nemá tušení, že už je ve víru představení. Náhle je Mokrowieckého povídání násilně přerušeno herci, kteří ztropí hluk, vstupujíc na jeviště bočními dveřmi. „Ale to přece není možné, v takových podmínkách se nedá pracovat!“ Ječí Mokrowiecký a rozčíleně odchází z jeviště, aniž by své povídání dokončil. Představení začíná „šíleně“ a „šílené“ bude až do konce. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

On kontra bas

"Každý hudebník vám určitě řekne, že v orchestru může náhle chybět dirigent, ale nikdy ne kontrabas….Řeknu víc – ale nejdřív definice – orchestr je tím správným orchestrem teprve ve chvíli, kdy v něm hraje kontrabas". To je ukázka ze hry „Kontrabas“ německého autora Patricka Süskinda, která byla 8. listopadu uvedena v Českém Těšíně v rámci 17. Festivalu divadel Moravy a Slezska v nastudování Slovenského komorného divadla z Martina. 

Patrick Süskind se narodil v roce 1949 v Ambachu, nedaleko Mnichova. Na kontrabas nikdy nehrál, ale od dětství se věnoval hře na klavír. Později se začal zajímat o dějiny – vystudoval středověkou a moderní historii na univerzitě v Mnichově. Studia ukončil v roce 1974 a začal se věnovat psaní. „Kontrabas“ dopsal v létě 1980 a premiéra byla v mnichovském divadle. A zanedlouho se hra stala populární ve všech evropských divadlech. Polská premiéra „Konstrabasu“ se konala v roce 1985 v Teatrze Starym v Krakově. Hru režíroval a zároveň si v ní i zahrál Jerzy Sthur. A pro zajímavost, toto monodrama ve Sthurově nastudování i podání se těší obrovské popularitě a hraje se dodnes. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

V kulisách divadelní práce – dramaturg

Položili jste si někdy otázku, proč se na divadelním repertoáru objevují právě takové a ne jiné tituly? Kdo rozhoduje o tom, že z nepřeberné nabídky divadelních her se budou hrát právě tyto? Je klíčové rozhodnutí na uměleckém šéfovi, který ho vymyslí na gauči zamčen ve své kanceláři? Nebo mu s tímto nelehkým úkolem někdo pomáhá. V dalším díle našich reportáží z divadelního zákulisí si představíme práci dramaturga Těšínského divadla. 

Jsou to nejsečtělejší lidé v divadle. Jestliže je repertoár ze sezony na sezonu plynule vyvážen a diváci jsou spokojeni, je práce dramaturga k nepovšimnutí. Ale dramaturg pracuje den co den. Jakmile je zahájena nová sezona, už přemýšlí a připravuje repertoár na tu následující. Není to lehký úkol, a proto práce dramaturga nikdy nekončí a jak se dovíme, je přítomna všude. Nejen v knihovnách či archivech, ale i při úklidu domácnosti či u kosení trávy na zahradě. 
Číst dále
07/08/2017 | zza kulis

Festival divadel Moravy a Slezska

Od 7. listopadu se v Těšínském divadle v Českém Těšíně konal 17. Festival Divadel Moravy a Slezska. V průběhu pěti festivalových dnů měli diváci možnost zhlédnout devět představení divadelních souborů z Čech, Slovenska a Polska. 

– Letošní program festivalu není překvapením. Už 17 let je hlavním cílem festivalu představit v Těšínském divadle to nejlepší a nejzajímavější, co bylo v minulém roce nastudováno v okolních českých, slovenských a polských divadlech. A ne jinak je tomu i letos – říká ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. – Rok co rok připravujeme festivalový program pro děti i dospělé. Nezapomínáme ani na naše předplatitele, kteří mají v rámci svého předplatného možnost se našeho festivalu zúčastnit. A zároveň náš festival láká obecenstvo i odjinud. Například z Polska nás navštíví diváci z měst Ustroň, Wisla nebo z Katovic – dodává ředitel.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje
zobrazit další články