Rychlokurz ničemy

Nedávnou premiérou České scény Těšínského divadla byl „Deník ničemy“ v režii Janusze Klimszy. Jedná se o inscenaci, v níž jsou k vidění nejen skvělé komediální výkony, ale i vyzrálé a vědomé herecké jednání. Což ovšem neznamená, že je tuto premiéru možno označit za stoprocentní umělecký úspěch. 

V sobotu 23. března se konala premiéra dramatu A. N. Ostrovského „I chytrák se spálí“ – v polských překladech najdeme toto dílo pod názvy „Kůň má čtyři nohy a také klopýtne“ nebo „Deník podvodníka“. Režisér Janusz Klimsza sáhl po inscenační úpravě Ivana Rajmonta s názvem „Deník ničemy“, která pochází z přelomu 80. a 90. let minulého století. Rajmontova úprava více méně respektuje Ostrovského text a jeho postavy, včetně fabulárního popisu toho, jak se chce bývalý novinář pomocí bezohledných intrik dostat na vyšší příčky establishmentu. Plusem inscenační úpravy je soudobý jazyk, kterým hrdinové hovoří. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Politických kariéristů je stále dost

V sobotu 23. března v 17:3O se bude na České scéně Těšínského divadla konat premiéra hry ruského dramatika 19. století A. N. Ostrovského „Deník ničemy“. Režisér Janusz Klimsza slibuje, že v jeho inscenaci bude trochu dramatu, trochu psychologického realismu i trochu kabaretu.

Ke spolupráci s Těšínským divadlem se vracíte po tříleté přestávce. V roce 2016 jste zde na Polské scéně režíroval „Oboru“ Helmuta Kajzara. Nyní se na České scéně věnujete režii ruského klasického dramatu A. N. Ostrovského „Deník ničemy“. V Polsku i v Čechách je hra uváděna i pod jinými názvy. V Čechách je to „I chytrák se spálí“. Jak je Ostrovský vnímám českým publikem?

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Továrna na nové tváře. V kulisách divadelní práce - maskérky

Copy, drdoly, vlasy spletené, rozpuštěné. Make up přirozený nebo fantastický. Fialové řasy, bordó vlasy, modrá ústa. Nalepené vousy, dlouhé bradky, nadýchané paruky. Bledé tváře a umělá krev. Každá herecká role je úkolem také pro maskéra. Jaká tajemství najdeme v maskérně Těšínského divadla v Českém Těšíně? 

I herci hrající v realistických hrách ze současnosti musejí být nalíčeni. Maskérky říkají, že role, u které je požadováno jen jemné, téměř nepostřehnutelné líčení tzv. „make up no make up“ je nejednou velmi náročná. Zároveň se shodnou, že líčení a účesy s fantazií jsou pro ně největší satisfakcí v práci, která je doslova studnicí inspirací a nápadů. 
Číst dále
07/08/2017 | zza kulis

Divadelní entuziasmus nad Olší

Před patnácti lety začaly v Těšínském divadle přípravy a zkoušky polsko – české hudební inscenace „Cieszyńskie nebe – Těšínské niebo“ v režii Radovana Lipuse. Titul už sice není na repertoáru divadla, ale připomínáme si ho, protože to byl fenomén. A patnáctileté výročí je příležitostí k tomu, abychom si položili otázku, v jaké kondici je divadlo působící na Těšínském Slezsku a jaké jsou šance na to, aby se zrodil další tak populární divadelní projekt. 

To se mohlo zrodit jen a jen tady

Číst dále
07/08/2017 | varia

Premiéra České scény a potlesk ve stoje

Je za námi první premiéra, pod kterou je jako režisér podepsán nový ředitel Těšínského divadla Petr Kracik. Jako svůj vstupní titul si zvolil „Gazdinu robu“ Gabriely Preissové, přizpůsobil ji českotěšínské divadelní scéně a stvořil inscenaci, v níž účinkuje celý soubor České scény. Na premiéru, jež se konala 26. ledna 2019, přicházely davy diváků, kteří na závěr večera odměnili herce i realizátory potleskem ve stoje. 

„Gazdina roba” byla knižně vydána v roce 1890 a její premiéra se konala o rok dřív v pražském Národním divadle. Než se „Gazdina roba“ dostala na prkna Národního divadla, byla to původně stejnojmenná povídka. Hra inspirovala Josefa Bohuslava Foerstera k napsání opery „Eva“, pro jejíž libreto se tato povídka stala základem. Pramenem inspirace k tomuto dílu je život samotné autorky, jež se jako osmnáctiletá dívenka vdala a s manželem se přestěhovala z Čech na Moravu. A tady ji zcela pohltily místní zvyky, písně, lidová tvořivost a vesnické tradice.  
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Zemřel Ladislav Slíva

"V sobotu 19. ledna 2019 zemřel Ladislav Slíva (narozen 13. listopadu 1941 v Ostravě-Bartovicích). Ředitel Těšínského divadla (1990–1997), člen dyrektoriátu divadelního festivalu Na hranici (1991–1995). Básník, překladatel, ředitel, dramaturg a divadelní kritik. Nositel ocenění Zasłużony dla kultury polskiej" - píše Janusz Legoń na webové stránce Mezinárodního divadelního festivalu „Bez hranic”.

Absolvoval studium dějin slovanských literatur a divadla na filozofické fakultě brněnské univerzity. Po ukončení studia v roce 1963 začal spolupracovat s brněnským Divadlem poezie X62-64, nejdřív jako herec, později jako režisér (ze souborem je zejména spjata Eva Tálská, pozdější spoluzakladatelka Divadla Husa na provázku). V roce 1964 získal druhé místo v básnické soutěži Bezručova Opava. V létech 1964–68 byl učitelem v Ostravě a Havířově, v roce 1968 byl divadelním recenzentem deníku „Mladá fronta” a měsíčníku „Červený Květ”. 
Číst dále
07/08/2017 | opinie
zobrazit další články