Zhodnocení umělecké sezony 2018 /2019 (subjektivní)

Již třetí sezonu vidím a později hodnotím všechny premiéry Těšínského divadla. Za uměleckou sezonu je to patnáct představení, která odehrají tři divadelní soubory působící pod jednou střechou jednoho divadla v Českém Těšíně: Polská scéna, Česká scéna a Loutkové divadlo „Bajka“. Je před námi okurková sezona, a tak se jako obvykle pokusím o malé subjektivní zhodnocení letošní sezony.

Nejlepší herečka

Číst dále
07/08/2017 | opinie

Přes skříň na tamten svět

29. června uvedla Polská scéna Těšínského divadla poslední premiéru umělecké sezony 2018 / 2019. Tentokrát zavítala na těšínské jeviště literaturu krajana Gustawa Morcinka a to v režii Wiesława Hołdyse, rodáka z Cieszyna. „Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki” to je inscenace plná zajímavých a nezapomenutelných scén. 

„Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki“ – název posledního románu vydaného za života Gustawa Morcinka. Seznamujeme se v něm s hrobníkem, jenž byl v minulosti horníkem, světoběžníkem i číšníkem. Historie jeho života je fascinující a skýtá nejen podivné příhody, ale i kruté a hrůzostrašné události. Joachim Rybka je malým lidským článkem ve velkých vojenských sporech dvacátého století, podobně jako Strýc či Francek v díle Andrzeje Niedoby ”Rajska jabłonka“ (uvedeno před pár lety na Polské scéně Těšínského divadla).
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Vyrostl jsem na Morcinkově díle

- Zařekl jsem se, že jestli mám režírovat v Českém Těšíně, tak to musí být práce na textu, jenž je svázán s historií a životem zdejšího regionu - říká Wiesław Hołdys, režisér, který na Polské scéně Těšínského divadla připravuje inscenaci „Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki“, jejímž základem je román Gustawa Morcinka. Premiéra se bude konat v sobotu 29. června v 17, 30 hod. 

Začnu od Vaší dramatizace, která ctí Morcinkovu předlohu. Ale přece jen – rezignoval jste na sedmou kapitolu Joachima Rybky, která je svázána s požárem v dole a posledními hodinkami. Proč? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Bez divadla bych pociťovala prázdnotu

Herečka České scény Jolana Ferencová slaví v letošním roce dvacet let své umělecké práce v Těšínském divadle. Při této příležitosti jsem herečce položila několik otázek týkajících se nejen její tvůrčí práce, ale i života. 

Když jsem Vám nabídla rozhovor u příležitosti Vašich dvaceti let práce v Těšínském divadle, byla jste zaskočena. Copak ten čas tak rychle minul?

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Divadelní začátek června nad Olší 

Ve dnech 1. – 8. června se bude v Cieszyně a Českém Těšíně konat 29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic. Atraktivní divadelní nabídka bude navíc obohacena o zajímavé hudební doprovodné akce. Hlavními festivalovými scénami bude Divadlo Adama Mickiewicze v Cieszyně a Těšínské divadlo v Českém Těšíně.

Devět představení z Polska, Čech a Slovenska bude bojovat o přízeň diváků a tradiční festivalové ocenění „Zlomenou hraniční závoru“. Polsko reprezentuje „Tango“ Polské scény Těšínského divadla v režii Michala Spišáka, „Trojanky“ v režii Jana Klaty z Divadla Wybrzeże v Gdaňsku se skvělou Dorotou Kolak v roli Hekabe, „Wałęsa w Kolonos“ z Łaźni Nowej z Krakova s Jerzym Stuhrem v roli průvodce „Solidarności“. Představení v režii Bartosze Szydłowského bude hráno symbolicky 4. června. Dětem a mládeži jsou určeny tyto tituly: „Chłopcy z Placu Broni“ z Divadla Pinokio v Lodži (režie Konrad Dworakowski) a „Wendy“ z bělostocké Loutkářské fakulty.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Divadlo je mým druhým domovem 

Neumím si představit, že ležím doma u televize. Háčkující babička usínající v křesle, to nejsem já. Takovou babičku mohu zahrát, říká herečka Halina Paseková. V našem rozhovoru vypráví mimo jiné o práci na Polské scéně Těšínského divadla, kde působí už padesát tři let. Před nedávnem jí byla přiznána medaile „Gloria Artis – za zásluhy v kultuře“. A v našem povídání nechybí ani plány na další uměleckou činnost. 

Ráda bych si s Vámi povídala nejen o divadle, ale i o životě. 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy
zobrazit další články