Vypukne „plnoletý“ festival

FESTIVAL DIVADEL MORAVY A SLEZSKA, jehož organizátorem je Těšínské divadlo v Českém Těšíně, má 18 let! V termínu 5. 11. – 10. 11. 2018 budou v Těšínském divadle účinkovat divadla činoherní i loutková, k vidění budou divadla polská, česká a slovenská. A chybět nebude ani hudba!

Cílem festivalu je nabídnout těšínskému obecenstvu to nejlepší a nejzajímavější z repertoáru sousedních divadel. A podstatné je, že festivalový program je vybírán tak, aby zaujal nejen dospělé, ale i dětské obecenstvo. I v letošním roce se na festivalu představí loutkáři s představením pro mladé publikum – bude to těšínská „Bajka“ a její hra „O zbojníku Ondrášovi“, režie Tomáš Kočko. Divadlo loutek Ostrava přiveze inscenaci „Stříhali dohola Josefa Kainara”, režie Václav Klemens.
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Nelehká cesta k dospělosti 

Od 26. října je na loutkové scéně „Bajka“ k vidění v polské jazykové verzi pohádka Boženy Němcové „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“. Tato moudrá inscenace připomíná nejmladším divákům, že cesta k dospělosti není lehká, naopak, většinou na ní číhají různá nebezpečí.

Princ provdá své sestry za Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka, a pak se sám vydá na cestu, ale dobyl srdce své vyvolené. Ale nesplní slib a otevře zakázanou komnatu. Kdyby mu nepřispěchali na pomoc jeho švagři, určitě by svou princeznu, kterou uzamknul král Ohně, ztratil navždy.
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Hra s překvapivě silným závěrem

Česká scéna Těšínského divadla uvedla dne 26. října 2018 premiéru hry Roberta Thomase „Osm žen“. Režisér Jiří Seydler ve své divadelní interpretaci tohoto díla využívá prvky hororu, i když se tu a tam objeví i ty komediální, ale napětí a okamžiky strachu převažují. 

Je předvánoční čas. Doma se schází celá rodina, aby si užila sváteční chvíle. Ale nic takového se dít nebude. Pán domu je nalezen mrtev s nožem v zádech. V domě se nacházejí jen ženy, sedm žen, které se po prvním šoku a pláči (často předstíraném) ujímají na vlastní pěst vyšetřování vraždy. Snaha zavolat policii je marná, protože někdo přestřihl telefonní kabel, auto je nefunkční, neboť ho někdo záměrně pokazil. Pomalu, ale jistě se kruh podezřelých zužuje. Vrah, vlastně vražedkyně, je v domě. A najednou se objevuje osmá žena, sestra zavražděného muže, na kterou ihned dopadají stíny podezření. Postupem času se ukazuje, že v tu noc, kdy byl pán domu zavražděn, ani jedna z žen nespala a navíc má každá z nich motiv pro vraždu. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Zkoušíme detektivku s hororovými prvky

26. října se na České scéně bude konat premiéra inscenace „Osm žen“, jejím autorem je Robert Thomas. „Osm žen“ to je detektivka s hororovými prvky. Autor stvořil drama, které má složité, psychologicky propracované postavy, jejichž motivy jednání jsou opravdu křivolaké – říká na úvod našeho rozhovoru režisér inscenace Jiří Seydler. 

Nestává se tak často, aby se na divadelním repertoáru objevila detektivka. Je to pro Vás první setkání s francouzským dramatikem Robertem Thomasem? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Česká scéna uvedla zábavnou frašku

Ray Cooney a jeho hra „Mayday“ je světově proslulou, ba doslova kultovní komedií, a tak se není co divit, že i ona zavítala na prkna Těšínského divadla v Českém Těšíně. Režisér Karol Suszka tuto inscenaci nastudoval na Polské i České scéně. Zde byla premiéra 8. září. Představení „ 1 + 1 = 3“ (tento titul si v českém překladu vybrali realizátoři na České scéně) nabízí řadu příležitostí k upřímnému smíchu v čase ponurých podzimních večerů.

John Brown (Ondřej Frydrych) je taxikář v Londýně a vede dvojí život. Ve dvou různých částech města má dvě manželky (Petra Sklářová a Martina Pawerová), které o sobě navzájem nevědí. Taxikář vede vcelku idylický život ve dvou bytech, se dvěma různými ženami po svém boku. Ale jen do chvíle, kdy se stane nečekané neštěstí a celý Johnův svět se lavinovou rychlostí sype jako domeček z karet. Což přináší Johnovi a jeho příteli (David Depta) řadu neočekávaných a zaskakujících situací. S každou další scénou nabírají události na stále větším a větším tempu a navíc se do všeho nečekaně vkládají policisté (Tomasz Władysław Przybyła a Zdeněk Hrabal) a nic netušící soused, homosexuál (Tomáš Hába). Vše míří do překvapivého finále, v němž se hlavní hrdina ke všemu přizná…ale výsledek je zcela jiný, než předpokládal. 
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

O síle lásky, která vyhrála nad kletbou

Loutkové divadlo „Bajka“ představuje připravovanou premiéru pro děti, kterou bude pohádka o „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“, v režii Marie Míkové. Premiéra české jazykové verze se koná 5. 10. 2018, premiéra polské jazykové verze je naplánována na 26. 10. 2018. V našem rozhovoru představujeme režisérku inscenace Marii Míkovou.

Tentokrát režírujete v „Bajce“ pohádku Boženy Němcové o „Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“. Co chcete dětem, prostřednictvím Vaší inscenace, sdělit?

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy
zobrazit další články