V honbě za sny

Poslední premiérou letošní sezony Bajky, Loutkové scény Těšínského divadla, byl "Pinokio". Tato okouzlující pohádka je důkazem toho, že všechny sny se nám mohu splnit, pokud si to opravdu přejeme. Divadelní adaptaci této světoznámé pohádky v podání Bajky určitě stojí za to vidět. 

Snad všichni známe příběh Pinokia a starého sochaře Gepetta, ale jsou tady nové generace dětí, kterým je potřeba tuto pohádku vyprávět. Málokterá pohádka je totiž tak dobře napsaná a navíc dokonale vzdělává i ty nejmladší, aniž by sklouzávala k didaktičnosti nebo moralizování. Proto je dvojnásob potěšující, že se "Pinokio" dostal do Českého Těšína na jeviště Bajky.
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

Když ona je on

Česká scéna Těšínského divadla uvedla v režii dramaturga české scény Ivana Misaře Shakespearův "Večer tříkrálový". Skvělá komedie je plná záměn a omylů a doslova srší slovním humorem. Z bláznivé historie, kterou stratfordský rodák vymyslel, se nám i dnes zatočí hlava. Co se stane, když začne žena předstírat, že je muž? 

Dvojčata Viola (Eliška Adamovská) a Sebastián (David Depta) ztroskotají u pobřeží země nazývané Ilirije. Po této tragické události se sourozenci už nenajdou a Viola si musí poradit sama. Hlavní hrdinka se rozhodne přestrojit se za muže a vstoupit do služeb knížete Orsina (Petr Sutorý). Kníže je zamilován do krásné hraběnky Olivie (Markéta Słowiková) a rozhodne se využít trosečníka jako posla. Bohužel, knížecí zálety jsou odmítnuty. Hraběnka je přesvědčena, že Viola je muž a zamiluje se do ní. A Viola se zase zamilovává do knížete. A tak jsou všichni vpleteni do osidel nešťastné lásky. A aby toho nebylo málo, v tomtéž čase je nalezen domněle zahynulý bratr Sebastian. A k tomu všemu splétají „vtipní“ hraběnčini příbuzní vlastní intriku, která spočívá v tom, že jsou rozhodnuti přesvědčit sluhu Olivie, Malvolia (Ondřej Frydrych), že se do něho hraběnka zamilovala. Do skupiny nešťastně zamilovaných tak přibude další ubožák. A co se z těch všech peripetií zrodí? A čeho jsou schopni zoufale zamilovaní lidé? To musíte vidět! Přijďte na představení České scény.
Číst dále
07/08/2017 | recenzje

„Malý svátek” v divadle

Uvedení některé ze Shakespearových her bývalo v divadle vždycky „malým svátkem”. Doufám, že tomu tak je i teď – říká režisér Ivan Misař. 10. března měl „Večer tříkrálový” premiéru na České scéně Těšínského divadla. 

V jaké atmosféře probíhají zkoušky ve chvílích, kdy v podstatě finišujete před premiérou? A jak se cítí herci (předvším mladá herecká generace) v Shakespearově textu? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Ondrášek, čili superman Těšínského Slezska

17. února 2018 se bude v Těšínském divadle na scéně loutkového divadla Bajka konat premiéra inscenace pro děti „O zbojníku Ondrášovi“, režie Tomáš Kočko. Pro polské publikum je premiéra připraven na 2. března 2018. Režisér nám o připravované premiéře prozradil řadu zajímavostí a detailů. 

Legendy o zbojníku Ondrášovi a moravské lidové písně jsou pro Vás řadu let zdrojem inspirací nejen v divadle, ale i v hudbě? Jak to začalo? 

Číst dále
07/08/2017 | rozmowy

Těšínské divadlo se rozloučilo s Ryszardem Pochroniem

Nebyl to pohřeb, nebylo to představení. Skutečnost se prolínala s divadlem. V sobotu se v Těšínském divadle konalo poslední rozloučení s hercem Polské scény Ryszardem Pochroniem, který zemřel 24. ledna. 

Nikdy jsem neviděla takový pohřeb. Nikdy jsem neviděla na scéně Těšínského divadla skutečnou rakev. Prázdné jeviště, jen uprostřed katafalk s květinami a nad ním portrét Ryszarda Pochronia. Sedíme v hledišti – rodina, přátelé, spolupracovníci, věrní diváci. Tu a tam někdo vyjde na jeviště, pokloní se, položí květiny. Náladová hudba, tlumené světlo, soustředění, neschopnost uvěřit tomu, co se stalo, apatie, slzy. Małgorzata Pikusová, herečka Polské scény zpívá píseň Sławy Przybylské. "Divám se na tvou fotografii, / kterou jsi mi dnes poslal, / a nedokážu vypovědět, / o bolesti těch posledních dní. / Dnes to přebolelo,/ na všechno jsem zapomněla již, / všechno jsem pochopila a vím…".
Číst dále
07/08/2017 | dobre obyczaje

Nohavica a obousměrný most

Jedním ze zásadních prvků inscenace „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” byla hudba. Byla to právě hudba, která dokázala spojit pod jednou střechou české a polské diváky. 

V divadelním programu k inscenaci „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe” vypráví jedna ze spoluautorek tohoto díla Renata Putzlacher o genezi příprav a o vztahu Jaromíra Nohavici k městu nad řekou Olší. Jak se ukázalo, tvůrci se nesešli jen náhodou. 
Číst dále
07/08/2017 | varia
zobrazit další články